ING Basketbol Süper Ligi’nde haftanın en kritik maçlarından birinde Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda Pınar Karşıyaka’nın konuğu olan Galatasaray çekişmeli maçı 94-92 kazanarak ligde kalma yolunda rahat bir nefes aldı. Göksenin Köksal‘ın ekstra sayılarıyla yıldızlaştığı karşılaşmanın ilk yarısını da 54-44 önde tamamlayan Galatasaray, bir ara 15 sayıya çıkardığı farkın son çeyrekte kapanmasına engel olamasa da, maç sonundaki savunmasıyla sahadan galip ayrıldı ve ligde kalmayı büyük ölçüde garantiledi. Son dört maçında üçüncü kez kazanan Galatasaray, kalan iki maçını da kaybedip Lokman Hekim Fethiye Belediyespor 2’de 2 galibiyet elde edemediği sürece Basketbol Süper Ligi’nde kalmış olacak. 

ING Basketbol Süper Ligi - Pınar Karşıyaka - Galatasaray - Jordan Crawford
ING Basketbol Süper Ligi – Pınar Karşıyaka – Galatasaray – Jordan Crawford (foto referans: Galatasaray resmi Twitter hesabı)

Pınar Karşıyaka’da Tony Taylor ve Raymar Morgan, Galatasaray’da ise Brock Motum ve Assem Marei‘nin karşılıklı sayılarıyla başlayan karşılaşmanın ilk çeyreğinin ikinci yarısında DJ Kennedy‘nin de devreye girmesiyle 12-0’lık bir seri yakalayan Pınar Karşıyaka çeyreğin bitimine 1.5 dakika kala 22-12’lük üstünlüğü eline geçirdi. İlk çeyreği 25-16 önde tamamlayan Pınar Karşıyaka’nın, ikinci yarının başında Göksenin Köksal‘ın hem hücum hem savunmadaki etkili oyununa cevap vermekte zorlanması, Galatasaray’ın maçın temposunu kontrolü altına almasını ve 15-0’lık Galatasaray serisini beraberinde getirdi. Büyük bölümünde Tony Taylor ve Raymar Morgan’ın kenarda olduğu bu sekansta Karşıyaka cephesinde boş hücumlar sonrasında ribauntlardaki zafiyet ve Galatasaray’ın bu durumu savunma kaynaklı hızlı hücumlarla cezalandırıp farkı açması dikkat çekti ve Galatasaray son haftalardaki skorer kimliğini bu maçta da sürdürüp ilk 20 dakikayı 54-44 önde tamamladı.

Soyunma odası dönüşü de maçın temposunu yükseltmeye çalışan ve hızlı bir şekilde çembere yönelmeye çalışan takım Galatasaray oldu. Bu çeyrekte Göksenin Köksal ve Brock Motum ile skor üreten Galatasaray 3.5 dakika içinde farkı 15 sayıya kadar çıkardı: 50-65. Pierre Jackson’un dördüncü faulünü alması Galatasaray’ın hücum ritmini sekteye uğratırken, Sek Henry‘nin üçlükleri ve Tony Taylor‘un sayılarıyla farkı yavaş yavaş kapatmaya başlayan Pınar Karşıyaka, son 30 saniye içinde Raymar Morgan ve Metecan Birsen‘in üçlükleriyle serisini 11-0’a çıkarıp son 10 dakikaya girerken farkı 3 sayıya düşürdü: 73-76.

Final çeyreğinin başında Raymar Morgan’dan gelen peş peşe 6 sayıyla skoru dengeye getiren Pınar Karşıyaka’nın yakaladığı momentum, Morgan’ın yüzüne aldığı darbeyle bençe gelmesi ve Jordan Crawford‘un sayılarıyla kesildi. Savunmaların sertleşmeye başlaması iki takımın da hücum yüzdesini düşürürken, yer yer maçın tansiyonunun da yükselmesine neden oldu. Pınar Karşıyaka’nın Semih Erden’in pota altındaki eşleşme avantajından yararlanmak adına topu pota altına fazlaca indirmesi, Semih’e yapılan fauller ve sonrasındaki düşük yüzde ile yeşil kırmızılıların hızını keserken, günün etkili iki ismi Raymar Morgan ve Tony Taylor’ın da verimlerini düşürerek Ufuk Sarıca’nın bir anlamda Galatasaray’ın tuzağına düşmesine neden oldu. Son iki dakikasına 90-87 Galatasaray üstünlüğüyle girilen maçta Semih Erden ve Assem Marei‘nin karşılıklı sayıları Galatasaray’a galibiyeti getirirken, sahadan 94-92 galibiyetle ayrılan Cimbom, bu galibiyetle ligde kalmayı çok büyük ihtimalle garantilemiş oldu. 

Galatasaray’da Göksenin Köksal 18 sayı – 9 ribaunt ve Jordan Crawford 18 sayı – 4 ribaunt – 6 asist ile en skorer oyuncular olurlarken, Pierre Jackson 17 sayı – 7 asist – 3 top çalma, Brock Motum 17 sayı – 7 ribaunt – 4 asist ve Assem Marei de 15 sayı – 8 ribaunt ile galibiyette çok önemli roller oynadılar. Pınar Karşıyaka’da ise Tony Taylor 27 sayı – 3 asist ve Raymar Morgan 27 sayı – 6 ribaunt – 3 asistle en skorer oyuncular olurlarken, Metecan Birsen de 12 sayı – 8 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladı. Maçın kritik istatistikleri ise Galatasaray’ın aldığı 12 hücum ribaundu (Jefferson ve Göksenin’den 4’er tane) ve Pınar Karşıyaka’nın 8/18 serbest atış isabeti oldu. Pınar Karşıyaka bu sonuçla Basketbol Süper Ligi’nde 2017 Kasım ayından beri ilk kez üst üste dört kez kaybetmiş oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here