ING Basketbol Süper Ligi’nde sezona -1 puanlık cezayla başlayan Galatasaray, ilk üç haftadaki iki galibiyetin ardından yaşadığı düşüşle birlikte ligin alt sıralarından kurtulma yolunda zorlanmaya başladı. Bütçe olarak geçtiğimiz sezondan daha düşük bir seviyede olsalar da, BSL’yi bilen yabancı hamleleri ve geniş Türk rotasyonuyla mücadeleci bir takım kurarak sezona başlayan Galatasaray’da, ilerleyen maçlarla birlikte evdeki hesap çarşıya uymadı. İlk haftalarda bariz şekilde gözlenen ribaunt problemini önlemek adına kadroya Alex Tyus takviyesi yapan; fakat pota altına yine çözüm bulamayan sarı kırmızılılar, oyun kurucu rotasyonunu daraltan sakatlıkların etkisi ve kadro derinliğinden beklenen katkıların gelmemesi sonrası üst üste mağlubiyetler aldılar.

ING Basketbol Süper Ligi - Galatasaray - Beşiktaş - Darly Macon Jr
ING Basketbol Süper Ligi – Galatasaray – Beşiktaş – Darly Macon Jr (Fotoğraf Galatasaray resmi Twitter hesabından alınmıştır)

Bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde 13 maç itibariyle sadece 4 galibiyet alabilen Galatasaray, 1 puanlık cezasının da etkisiyle küme düşme hattının içine girmiş durumda. Aynı puanda olduğu Aliağa Petkim ve Lokman Hekim Fethiye Belediyespor’a karşı ikili ve üçlü averaj dezavantajı bulunan Galatasaray, 13. hafta sonu itibariyle sadece Frutti Extra Bursaspor’un üstünde yer alıyor (henüz tamamlanmayan maçta OGM Ormanspor’un puan alacağını da dikkate alarak). Yalnız Bursa ekibinin iki maç eksiği düşünüldüğünde sarı kırmızılıların onlarla da aynı puanda olduğunu düşünebiliriz. (bknz: ING Basketbol Süper Ligi Puan Durumu)

Tüm bunlar düşünüldüğünde ligin ilk yarısı tamamlandığında son sırada yer almamak için, Galatasaray’ın hafta sonu Frutti Extra Bursaspor ile oynayacağı maç kritik bir dönemeç olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar sezona türlü terslik ve aksilik ile başlamış olsalar da Galatasaray gibi bir takımı ilk devre maçları tamamlandığında son sırada görmek camiaya yakışan bir durum olmayacaktır. Bu arada, sarı kırmızılılarda yeni bir yabancı takviyesi olacağı söylentileri de dolaşıyor; fakat bu konuda net bir bilgimiz yok. Bu konuda da kulüpten gelecek açıklamaları yakından takip edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here