Basketball Champions League A Grubu’nda oldukça düşük olan tur atlama şansını devam ettirebilmek için Danimarka’da Bakken Bears karşısına çıkan Galatasaray savunmada sınıfta kaldığı, fazla miktarda top kaybı yaptığı ve rakibe çok sayıda hücum ribaundu verdiği maçı 78-96 kaybederek matematiksel olarak bir üst tura çıkma şansını tamamen kaybetti. İlk yarısını da 39-58 geride tamamladığı maçta Q.J.Peterson‘un 35 sayılık performansına engel olamayan Galatasaray bu sonuçla beş maç sonunda tek galibiyetle son maçlar öncesi grubu son sırada bitirmeyi garantiledi. 

Basketball Champions League - Bakken Bears - Galatasaray - Amile Jefferson
Basketball Champions League – Bakken Bears – Galatasaray – Amile Jefferson (foto referans: www.fiba.basketball)

Mutlak galibiyet parolasıyla çıktığı maçın özellikle ilk yarısında neredeyse hiç savunma yapmayan Galatasaray, Q.J.Peterson’ın üçlüklerini durduramadı. Bakken Bears’a üst üste verdiği hücum ribauntlarıyla potasında çok sayıda ikinci şans sayısı gören temsilcimiz, ilk çeyreği 20-29 geride tamamlarken, ikinci çeyrekte artan top kayıplarıyla birlikte farkın 20 sayılar civarına çıkmasına engel olamadı. Devre boyunca %58 iki sayı, %57 üç sayı isabeti yakalamasına rağmen, rakibine 10 hücum ribaundu veren (ki Galatasaray ilk devrede toplam 9 ribaunt alabildi), tam 10 top kaybı yapan ve savunmada yokları oynayan Galatasaray soyunma odasına da 39-58 geride gitti.

Soyunma odası dönüşü savunma yapmaya başlayıp Bakken Bears hücumlarının hızını kesen Galatasaray ev sahibi ekibi üst üste hücum fauller ve top kayıplarına zorlarken, bu kez de hücumda düzenden çıkmaya ve hücum süresini verimli kullanmakta zorlanmaya başlayınca farkın kapanması için gerekli sayıları bulamadı. Sarı kırmızılıların kısa süreli tam saha baskılı savunması çeyreğin sonlarına doğru Bakken Bears’ın topu karşı sahaya geçirmesini zorlaştırsa da, hücumda kaçırılan kolay şutlar ve verilmeye devam eden hücum ribauntları sonrası son 10 dakikaya girerken 17 sayılık farkı düşürmek mümkün olmadı: 55-72. 

Final periyodu karşılıklı basketlerle başlarken, Galatasaray’ın yer yer farkı kapatma çabaları her seferinde Göksenin Köksal’ın savunmasındaki Q.J.Peterson’un karşı basketlerine takıldı. Savunmayı her seferinde ilk adımda geçen Peterson maçı 35 sayıyla tamamlayıp galibiyetin mimarı olurken, sahadan 78-96’lık skorla mağlup ayrılan Galatasaray böylece beş maç sonunda tek galibiyetle kaldı ve son maç öncesi grubu son sırada tamamlamayı garantiledi.

Galatasaray’da Daryl Macon 20 sayı – 5 ribaunt, Brock Motum 17 sayı – 4 ribaunt, Travis Trice 12 sayı – 6 asist ve Amile Jefferson da 15 sayı – 6 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. Maç boyunca takım halinde 27 toplam ribaunt alan Galatasaray rakibine tam 21 hücum ribaundu verirken, 17 top kaybı yaparak farklı mağlubiyete fırsat tanımış oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here