19 Yaş Altı Basketbol Dünya Kupası ilk maçında A.B.D ile karşılaşan U19 Milli Takımımız sahadan 54-83’lük farklı mağlubiyetle ayrılarak turnuvaya kötü bir başlangıç yaptı. Maçın henüz ilk çeyreğinden 20 sayı farkla geriye düşen milliler (9-29), maç boyunca farkın kapanması için gerekli hamleleri yapamayınca sahadan farklı mağlup ayrılırlarken, her ne kadar rakibin gücü itibariyle karşılaştırma yapmanın doğru olmayacağı bir maç olsa da, turnuvaya moral bozucu bir yenilgi ile başlamış oldular. (maç istatistiği için linke tıklayınız)

FIBA U19 World Cup 2021 - Türkiye
FIBA U19 World Cup 2021 – Türkiye

Maça oldukça tutuk başlayan ve rakibinin atletizmi ve hareketli basketbolu karşısında çekingen ve hata yapmaktan korkan bir basketbol sergileyen Milli Takımımız, yapılan top kayıpları sonrası gelen 0-11’lik ABD serisiyle maça başladı. İlk 10 dakikayı 9-29 geride tamamlayan milliler, Adem Bona‘nın oyuna girmesiyle beraber savunmada en azından rakibin pota altına rahat girmesini engellese de, farkın açılmasına engel olamadılar ve ilk devreyi 20-46 geride tamamladılar.

A.B.D ikinci yarıda da U19’larımızın farkı kapatmasına izin vermezken üçüncü çeyreğin son dakikasına 31-60 geride girdik. Çeyreğin sonlarında Adem Bona‘nın savunma ve hücumdaki çabaları ve Tibet Görener‘in üçlüğüyle 7-3’lük bir seri yakalayan millilerimiz son 10 dakikaya 38-63 geride girerlerken, final çeyreği başındaki savunma gayreti ve Adem’in blokları sonrası 3 dakika boyunca rakibine sayı izni vermeyerek maçın son 7 dakikasına 42-63 geride girdiler. Rotasyonların devreye girmeye başladığı kalan sürede farkı daha fazla kapatamayan genç millilerimiz sahadan 54-83 mağlup ayrılarak turnuvaya moral bozucu bir yenilgiyle başlamış oldular. 

U19 Milli Takımımızda Sarper David Mutaf 12 sayı – 8 ribaunt – 4 asistle çift haneli sayı kaydeden tek oyuncumuz olurken, Furkan Haltalı 9 sayı – 6 ribaunt, Berke Büyüktuncel 7 sayı – 3 ribaunt, Berkay Yılmaz 6 sayı – 4 asist ve Adem Bona da 6 sayı – 4 ribaunt – 3 blokla karşılaşmayı tamamladılar. A.B.D’de ise Jaden Ivey 21 sayı – 4 top çalma ve Chet Holmgren de 13 sayı – 9 ribaunt – 5 asist – 2 blokla galibiyette ön plana çıktılar.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here