Turkish Airlines Euroleague’te son dört maçında dört İspanyol takımına kaybederek Rusya deplasmanına moralsiz giden Fenerbahçe Beko, üçüncü çeyrek dışında iyi savunma yapıp üstün oynadığı maçı 73-65 kazanarak deplasmandan değerli bir galibiyetle döndü. Oldukça üstün oynadığı karşılaşmanın ilk yarısını 45-32 önde tamamlayan Fenerbahçe Beko, üçüncü çeyrekte ciddi bir krize girip skor üstünlüğünü kaybetmesine rağmen, final periyodundaki savunması ve kadroda yer alması maçın hemen öncesinde belli olan Danilo Barthel‘in başarılı performansı ile bu sezon 12. maçında 5. galibiyetini elde etti.

Turkish Airlines Euroleague - Zenit St Petersburg - Fenerbahçe Beko - Danilo Barthel
Turkish Airlines Euroleague – Zenit St Petersburg – Fenerbahçe Beko – Danilo Barthel (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmaya oldukça istekli ve uzun süredir görmeyi özlediğimiz istekli bir şekilde başlayan Fenerbahçe Beko, hücumda Jan Vesely ve Danilo Barthel‘in etkili oyunları, savunmada da kısa savunmamızın rakip oyun kurucuları etkisi hale getirmesi sonrası skorda net bir üstünlük yakaladı. İlk yarı boyunca Zenit St.Petersburg hücumlarını düzenden çıkaran ve Rus ekibinin düşük bir dış şut yüzdesiyle oynamasını sağlayan sarı lacivertliler, ikinci çeyrekte Jarell Eddie’nin de skora katkıda bulunmaya başlamasıyla soyunma odasına 45-32 önde gitti.

Soyunma odası dönüşü Lorenzo Brown’un oyun kuruculuğunda fizikli bir beşle sahada yer alan Fenerbahçe Beko, maçın başındakinin aksine bu kez hücumda durağanlaşıp tıkanırken, Zenit’in de zaman zaman yaptığı baskılı kısa savunması karşısında telaşa kapılıp tamamen düzenden çıktı. Kendi potası altında çok sayıda hücum ribaundu ve ikinci şans sayısı veren sarı lacivertliler, özellikle Will Thomas ve Kevin Pangos‘un etkili olduğu bu dönemde Zenit St.Petersburg’a 2-18’lik bir seri vererek bir anda skorda geriye düşerken, son 10 dakikaya da 53-53’lük eşitlikle girildi. 

Final periyodunun başında Lorenzo Brown & Melih Mahmutoğlu ikilisinin hem hücum hem de savunmada yaptığı hatalar Zenit St.Petersburg’un 5-0’lık bir başlangıç yapmasına neden olsa da, Danilo Barthel‘in bireysel çabaları ve sonrasında oyuna giren Jan Vesely & Bobby Dixon ikilisinin savunmaya getirdiği canlılık Fenerbahçe Beko’nun 10-0’lık serisini ve oyunun kontrolünü eline geçirmesini sağladı. İki takımın da savunmayı sertleştirdiği ve artan savunma seviyesi sonrası verimsiz hücumları izlediğimiz maçın son dakikalarında Zenit’in dış şutlardan boş dönmesini iyi değerlendiren Fenerbahçe Beko sahadan 73-65 galip ayrılarak St.Petersburg’tan çok önemli bir deplasman galibiyetiyle döndü. 

Fenerbahçe Beko’da Jan Vesely 17 sayı – 4 ribauntla en skorer oyuncumuz olurken, Danilo Barthel 15 sayı – 5 ribaunt – 4 asist, Bobby Dixon 11 sayı – 3 ribaunt ve Lorenzo Brown da 7 sayı – 4 ribaunt – 5 asist – 4 top çalmayla galibiyette önemli rol oynayan diğer isimler oldular. Zenit St.Petersburg’ta ise Kevin Pangos 16 sayı – 5 ribaunt – 4 asist ve Will Thomas 10 sayı – 5 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here