Turkish Airlines Euroleague 25. haftasında sahasında Real Madrid’i konuk eden Fenerbahçe Beko, taraftarının yoğun desteğiyle galibiyet amacıyla çıktığı maçta beklenmedik derecede etkisiz bir basketbol sergileyerek sahadan 65-94’lük mağlubiyetle ayrıldı. Karşılaşmanın ilk yarısını da 31-47 geride tamamlayan Fenerbahçe Beko, üçüncü çeyrekte kısa süreli bir gayretle farkı tek hanelere indirse de, çeyrek sonundaki 11-0’lık seriyle final periyoduna 20 sayılık farkla önde giren Real Madrid sahadan 94-65 galip ayrılarak sezonun 19. galibiyetini elde etti. Fenerbahçe Beko ise 11 galibiyette kalarak Play-Off yarışında önemli bir yara aldı. 

Turkish Airlines Euroleague - Fenerbahçe Beko - Real Madrid
Turkish Airlines Euroleague – Fenerbahçe Beko – Real Madrid (Fotoğraf Euroleague resmi sayfasından alınmıştır)

Karşılaşmaya iki takım da temkinli ve düşük viteste başlarken, Real Madrid’te Walter Tavares ve Jaycee Carroll’un sayıları ilk yedi dakika sonunda 16-13’lük Real Madrid üstünlüğünü beraberinde getirdi. Facundo Campazzo‘nun oyunu başarılı bir şekilde yönlendirip Walter Tavares‘i pota altında rahat bir şekilde beslemesi Tavares’in fazla bir efor sarf etmeden çift hanelere ulaşmasını sağlarken, ilk beş başlayan 2002 doğumlu Usman Garuba‘nın savunmada çaldığı toplarla Fenerbahçe hücumlarını etkisi hale getirmesi sonrası hücumu da tıkanan Fenerbahçe Beko ilk 10 dakikayı 15-22 geride tamamladı.

İkinci çeyreğe tamamen düzen dışı hücumlar ve zorlama şutlarla başlayan Fenerbahçe Beko, savunmada Real Madrid hücumlarını durduramayınca potasında 2-9’luk bir seri görerek çift haneli farkla geriye düştü. Kostas Sloukas’a yapılan sportmenlik dışı faul sonrası gelen 5 sayılık bir hücum sarı lacivertlileri tekrar oyuna ortak ederken, Tavares’in kenarda olduğu dönemde yakaladığımız 8-0’lık seri sonrası ilk beş dakika sonunda fark 6 sayıya indi: 25-31 Walter Tavares’in tekrar oyuna girip hem hücum hem savunmayı toparlaması, Rudy Fernandez‘in üst üste sayıları ve Campazzo’nun yokluğuna rağmen Real Madrid’in takım olarak topu çok iyi çevirip boş adamı bulabilmesi sonrası potasında 0-10’luk seriye engel olamayan ve çeyreğin sonunda Nando De Colo ve Jan Vesely’nin sayıları haricinde skor üretimi yapamayan Fenerbahçe Beko, kabus gibi geçen ilk yarıyı 31-47 geride tamamladı. 

Soyunma odası dönüşü Bobby Dixon ve Gigi Datome’nin gayretleriyle mücadele seviyesini yukarı çekmeye çalışan Fenerbahçe Beko’nun sertliği faul düdüklerine yansıyınca sarı lacivertlilerin faul hakkı 3 dakika içinde doldu. Datome, De Colo ve Dixon’un üçlükleriyle sayılar bulmaya başlayan Fenerbahçe Beko taraftarın da desteğini arkasına alarak Real Madrid hücumlarının hızını keserken, hücumda istikrarı bulamamamız farkın kapanmasına engel oldu. Kısa süreli olarak farkın tek hanelere indiği dönemde Rudy Fernandez ve Jaycee Carroll ile üç sayı isabetleri bularak tekrar maçın kontrolünü eline alan Real Madrid, farkı 20 sayı seviyesine çekerek son 10 dakikaya 51-71 önde girdi. 

Final periyoduna Trey Tompkins‘in 9 sayısıyla başlayan Real Madrid farkı 29 sayıya kadar çıkarırken, sahadaki basketboldan ve takımın isteksizliğinden rahatsız olan Fenerbahçe taraftarının yavaş yavaş salondan ayrılmaya başladığını izledik. Jordan Mickey‘nin Ahmet Düverioğlu karşısında sağladığı üstünlük, hücumda tamamen bireysel çabalara bel bağlaması farkın kapanmasının da önüne geçerken, 2001 doğumlu Maria Nakic‘in bile arka arkaya sayılar bulduğu Real Madrid maçı 94-65 kazanarak Fenerbahçe’ye beklenmedik derecede farklı bir yenilgi yaşatmış oldu.

Fenerbahçe Beko’da Nando De Colo 21 sayı – 6 asist ve Jan Vesely 16 sayıyla çift haneli sayılara ulaşan isimler olurlarken, Real Madrid’te Jaycee Carroll 20 sayı, Walter Tavares 16 sayı – 8 ribaunt, Trey Tompkins 14 sayı – 5 ribaunt, Jordan Mickey 12 sayı ve Nicolas Lapprovittola da 9 sayı – 7 asistle galibiyette önemli rol oynadılar. Real Madrid takım olarak Fenerbahçe Beko’ya 33-18 ribaunt ve 30-11 asist üstünlüğü yakalarken, 2001 doğumlu genç Hırvat Mario Nakic de ilk Euroleague maçında 2/2 saha içi isabetiyle 4 sayı kaydetti.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here