Turkish Airlines Euroleague’te çift maç haftasının son gününde Moskova’da Khimki Moscow Region’ın konuğu olan Fenerbahçe Beko, ikinci yarıdaki etkisiz basketboluyla sahadan 68-82 mağlup ayrıldı ve sezonun 28.maçında 15. mağlubiyetini elde etti. Play-Off yarışındaki en önemli rakiplerinden biri olan Khimki karşısında maçın önemine yakışmayan bir şekilde hem hücum hem de savunmada düzen dışı bir oyunla farklı bir yenilgi alan sarı lacivertliler, bu yenilgiyle Panathinaikos’u yakalama şansını da geri tepmiş oldu. İstanbul’daki ilk maçı 13 sayı farkla kazanan Fenerbahçe Beko bu sonuçla ikili averaj avantajını da rakibine bıraktı.

Turkish Airlines Euroleague | Khimki Moscow - Fenerbahçe Beko
Turkish Airlines Euroleague | Khimki Moscow – Fenerbahçe Beko (Fotoğraf Euroleague resmi sitesinden alınmıştır)

Fenerbahçe Beko maça pota altında Joffrey Lauvergne‘i çok iyi kullanarak başlayıp ilk 10 sayısının tamamını Fransız uzundan buldu. İlk beş dakikada Lauvergne dışında şut deneyen tek isim Melih Mahmutoğlu olurken, savunmada Alexey Shved ve Janis Timma‘dan gelen üçlüklere engel olunamaması ilk 6 dakika sonunda 18-13 Khimki üstünlüğünü beraberinde getirdi. İlk çeyrek boyunca kısa oyuncularından beklenen katkıyı bir türlü alamayan Fenerbahçe Beko, ribauntlarda da sezon boyunca süregelen zaafını bu maçta da yaşayıp rakibe hücum ribauntları verince ilk 10 dakika 26-18 Khimki Moskova üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci çeyrekte savunma konsantrasyonunun arttığı gözlemlenen Fenerbahçe Beko’da kısaların baskısı Khimki hücumlarının hızını keserken, Obradovic’in Nikola Kalinic’i iki numaraya alıp denediği dört uzunlu rotasyonla oluşan fiziksel üstünlük maçın momentumunu Fenerbahçe lehine çevirdi. Hücumda Bobby Dixon ve Gigi Datome’nin üçlükleriyle ritmi bulan sarı lacivertliler, skorda da öne geçmesine rağmen son dakika içinde potalarında gördükleri 6 sayı ve son hücumda Alexey Shved’in Derrick Williams üzerinden kaydettiği buzzer-beater sonrası soyunma odasına 41-40 önde giden takım Khimki Moscow Region oldu. 

Üçüncü çeyrek karşılıklı sayılarla başlarken, Fenerbahçe Beko’nun top kaybı sayısının artması Khimki Moscow’un çeyreğin ortalarına doğru 5-6 sayılık farkı yakalamasına neden oldu. Kısa savunmasında etkili olan ve oyun kurucularımızın etkinliğini kısıtlayan Khimki Moscow savunmasına karşı bu çeyrekte bireysel zorlamalara fazlasıyla başvuran Fenerbahçe Beko son dakika içinde yaptığı büyük hatalarla potasında gördüğü 2-7’lik seri sonrası son 10 dakikaya 54-64 geride girdi. 

Final periyodunun başında 10 sayı geride olan bir takımdan beklenenin aksine savunmada fazlasıyla yumuşak kalan, hücumda da bireysel hücumların ötesine geçemeyen Fenerbahçe Beko ilk beş dakikayı 62-76 geride geçerken, sahadaki basketboluyla geri dönüş için de ümit vermedi. Son 4.5 dakikaya 78-62 önde giren Khimki Moscow tam 4 dakika boyunca sayı kaydedemese de, bu süre zarfında sadece 3 sayı bulan Fenerbahçe Beko farkı kapatma fırsatlarını geri teperken, Khimki Moscow 82-68’lik galibiyetle Play-Off yarışında önemli bir galibiyet elde etti. 

Fenerbahçe Beko’da Bobby Dixon 13 sayı – 2 asistle en skorer oyuncu olurken, Nando De Colo 11 sayı – 3 asist, Derrick Williams 11 sayı – 4 ribaunt ve Joffrey Lauvergne tamamı ilk çeyrekte olmak üzere 10 sayıyla (maçın kalanında benchte oturdu) karşılaşmayı tamamladılar. Khimki Moscow Region’da ise Alexey Shved 23 sayı – 6 asist, Jonas Jerebko 15 sayı – 9 ribaunt ve Devin Booker da 15 sayıyla galibiyetin mimarları oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here