ING Basketbol Süper Ligi Play-Off yarı final serisi ilk maçında Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda Pınar Karşıyaka’yı konuk eden Fenerbahçe Beko 83-79’luk galibiyetle seride 1-0’lık üstünlüğü yakaladı. İlk yarısını Nando De Colo‘nun muhteşem performansıyla 51-42 önde tamamladığı maçın sonlarında çift haneli farkı koruma telaşıyla yüzdesiz hücumlar yapan Fenerbahçe Beko, Ufuk Sarıca ve Raymar Morgan’ın diskalifiye edildiği maçta Pınar Karşıyaka’nın maç sonunda farkı kapatmasına engel olamasa da, skor üstünlüğünü korumasını bilip sahadan 83-79 galip ayrıldı.  

ING Basketbol Süper Ligi - Fenerbahçe Beko - Pınar Karşıyaka - Nando De Colo
ING Basketbol Süper Ligi – Fenerbahçe Beko – Pınar Karşıyaka – Nando De Colo (foto referans: Fenerbahçe resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmanın ilk çeyreğine damgasını vuran oyuncu Nando De Colo olurken, Fenerbahçe Beko’nun Fransız oyun kurucusu hem Tony Taylor hem de Sek Henry’nin savunmasında zorlanmadan sergilediği 15 sayı – 2 asist – 1 blokluk performansıyla ilk çeyrekte sarı lacivertlilerin 28-22’lik üstünlüğünde önemli pay sahibi oldu. De Colo’nun savunmasında çaresiz kalan Pınar Karşıyaka ise özellikle Tony Taylor‘un sayılarıyla oyunun içinde kaldı ve farkın açılmasına engel oldu.

İkinci çeyreğin başında Fenerbahçe Beko’nun direksiyonundaki Kenan Sipahi‘nin yaptığı üst üste hatalar ve yanlış hücum tercihlerini Pınar Karşıyaka’nın savunma kaynaklı sayılarla avantaja çevirmesi 10-0’lık bir Karşıyaka serisi ve yeşil kırmızılıların 32-28 ile skor üstünlüğünü eline geçirmelerini beraberinde getirdi. Fenerbahçe Beko’da Kokoskov bu seriye Nando De Colo‘yu bir kez daha oyuna sokarak karşılık verirken, 8-0’lık bir seriyle üstünlüğü tekrar ele geçiren Fenerbahçe Beko’da Jan Vesely ve Dyshawn Pierre‘in de skora katkıda bulunmaya başlamaları ilk yarı sonunda 51-42 Fenerbahçe Beko üstünlüğünü getirdi. Bu çeyrekte Fenerbahçe Beko’nun savunma sertliğine fazla tolerans gösterilmesi nedeniyle itirazlarını artıran Ufuk Sarıca‘nın ikinci teknik faulle diskalifiye edilmesi ise Pınar Karşıyaka’nın maçı çevirmesi adına bir diğer olumsuz etken oldu.  

Semih Erden‘in pota altından kaydettiği sayılarla başlayan üçüncü çeyreğin başında hücumda ritim bulmakta zorlanan Fenerbahçe Beko’da Marko Guduric‘in üçlükleri farkın kapanmasına engel oldu. Pınar Karşıyaka’nın pota altındaki etkili ismi Raymar Morgan’ın savunmasına bu akşam oldukça etkili olan Fenerbahçe Beko, dar uzun rotasyonuna rağmen Morgan’a yaptığı savunmayla ABD’li uzunun üst üste hatalar yapıp oyundan düşmesini sağlarken, düşük skorla geçen çeyreğin sonundaki karşılıklı sayılar Fenerbahçe Beko’nun son 10 dakikaya 67-57 önde girmesini sağladı. 

Final periyodu karşılıklı sayılarla başlarken, hakemlerin faul düdüklerini fazla kullanmaya başlamaları maçın temposunu iyiden iyiye düşürdü. Bu dönemde Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan’ın da hakeme itirazını uzatması sonrası aynı pozisyonda iki teknik faul alarak diskalifiye olması yeşil kırmızılıların maçın sonlarında daha kısa bir beşi tercih etmesine neden olurken, bu beşle savunmasını agresifleştirip, Fenerbahçe Beko’nun zamanı kullanma çabasını avantaja çeviren Kaf Kaf bitime 1:43 kala Amath M’Baye‘nin sayısıyla farkı 6 sayıya kadar düşürdü: 80-74. Pınar Karşıyaka 17 saniye kala Sek Henry‘nin üçlüğü sonrası farkı 4’e indirirken, Kenan Sipahi’nin baskı karşısında yaptığı inanılmaz top kaybı sonrası art arta hücum şansları elde eden yeşil kırmızılılar yakaladıkları şutlarda isabet sağlayamayınca, Fenerbahçe Beko sahadan 83-79’luk galibiyetle ayrıldı ve seriye galibiyetle başladı. 

Fenerbahçe Beko’da Nando De Colo 22 sayı – 7 asistle maçın en skorer oyuncusu olurken, Danilo Barthel 14 sayı – 7 ribaunt, Jan Vesely 12 sayı – 7 ribaunt, Dyshawn Pierre 10 sayı – 4 asist ve Tarik Biberovic de 9 sayı – 4 ribaunt ile galibiyette önemli roller oynadılar. Pınar Karşıyaka’da ise Tony Taylor 20 sayı – 3 ribaunt, Sek Henry 16 sayı – 3 asist, Amath M’Baye 14 sayı ve Semih Erden de 10 sayı – 6 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here