Turkish Airlines Euroleage Play-off serisi üçüncü maçında Ülker Sports Arena’da CSKA Moskova’yı konuk eden Fenerbahçe Beko, sahadan 68-85 mağlup ayrılarak seride 0-3 geriye düştü ve bu sezonki Euroleague macerasına noktayı koydu. Maça 12-0’lık seriyle başlayan Fenerbahçe Beko ikinci çeyrek ortasından itibaren hücum ritmini kaybederken, üçüncü çeyreğin başında Jan Vesely’nin diskalifiyesiyle noktalanan olaylar dizisi ve akabinde takım olarak maçtan kopmamız sonrası beklemediği derecede farklı bir yenilgiyle CSKA Moskova’yı Final-Four’a yolcu etti. CSKA Moskova’da 5/9 üç sayı isabetiyle 34 sayı kaydeden Will Clyburn maçın yıldızı olurken, Euroleague kariyer rekorunu da kırmış oldu. 

Turkish Airlines Euroleague - Fenerbahçe Beko - CSKA Moskova - Marko Guduric
Turkish Airlines Euroleague – Fenerbahçe Beko – CSKA Moskova – Marko Guduric (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmaya serinin Moskova’daki iki maçında sakatlıkları nedeniyle süre alamayan iki uzunu Ahmet Düverioğlu ve Jan Vesely‘i ilk beş çıkartarak başlayan Fenerbahçe Beko, pota altını CSKA’ya 3.5 dakika boyunca kapatıp savunma kaynaklı sayılarla bu sürede 12-0’lık bir seri yakaladı ve maçın temposunu kontrolüne aldı. Hücumda Nando De Colo‘nun sayıları ve asistleriyle etkili olan Fenerbahçe Beko, Jan Vesely‘nin pota altındaki etkili oyunu ve Marko Guduric‘in üçlükleriyle ilk çeyreği 24-17 önde tamamladı.

İkinci çeyreğin başında Fenerbahçe Beko’nun bir dakikalık konsantrasyon kaybını 4-0’lık bir seriyle cezalandıran CSKA Moskova skoru dengeye getirmek için bir şans yakalasa da, Nando De Colo‘nun sayıylarıyla hücumdaki ritmini tekrar yakalayan Fenerbahçe Beko farkı tekrar 7-8 sayı seviyesine çıkardı ve ilk beş dakikayı 35-28 önde geçti. Fenerbahçe Beko’da uzun rotasyonunda Ahmet, Barthel ve Vesely’nin ikişer faullerini almaları savunmadaki sertliğin azalmasına neden olurken, Will Clyburn’den gelen üst üste iki üçlük ve temsilcimizin hücumdaki yaratıcılığının azalması sonrası potamızda gördüğümüz 0-10’luk seri CSKA Moskova’nın skor üstünlüğünü eline geçirmesini sağladı. İlk yarı genelinde Will Clyburn ve Danimarkalı oyuncusu Iffe Lundberg‘ten önemli katkılar alan CSKA Moskova soyunma odasına da 44-39 üstünlükle gitti. 

Maçın üçüncü çeyreği Fenerbahçe Beko için kabus gibi başladı. CSKA Moskova’nın sertleşen savunmasına göz yuman hakem üçlüsünün sahanın diğer yarısında düdüklerine farklı bir hassasiyetle başvurmaları Jan Vesely‘nin önce dördüncü faulünü almasına, ardından teknik faulle beşlemesine, bençteki tepkileri sonrası da diskalifiyesine neden oldu. Teknik fauller sayesinde üst üste serbest atış çizgisinden sayılar bulan CSKA Moskova, Iffe Lundberg, Tornike Shengelia ve Daniel Hackett‘ın üçlükleriyle çeyreğe 14-0’lık bir başlangıç yaparak çok büyük bir avantaj elde ederken, Fenerbahçe Beko’lu oyuncuların yaşananlar sonrasında oyun konsantrasyonlarını kaybetmeleri hem hücum hem de savunmada maçtan kopmalarına ve farkın giderek açılmasına neden oldu.

Final periyoduna 71-50 önde giren CSKA Moskova, final çeyreğinde de farka rağmen ana kadrosunu koruyup disiplini kaybetmeyince Will Clyburn‘un sayılarıyla farkı açmaya devam etti. Fenerbahçe Beko’da da top kayıplarının artması skor üretimini iyice sınırlarken, son beş dakikaya 78-52 CSKA üstünlüğüyle girildi. Kalan sürede Fenerbahçe Beko’nun baskılı savunması ve CSKA Moskova’nın süreye oynaması Rus ekibinin hücum yüzdesinin düşmesine neden olurken, farkın 20 sayı altına düşmesine rağmen sahadan 85-68 üstün ayrılan CSKA Moskova Final-four biletini cebine attı. Fenerbahçe Beko ise Play-Off serisini 0-3 kaybederek bu sezonki Euroleague sezonunu noktalamış oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here