ING Basketbol Süper Ligi’nde haftanın kapanış maçında Beşiktaş’ın konuğu olan Fenerbahçe Beko, tamamen Türk oyuncularıyla sahaya çıkan rakibi karşısında fazla zorlanmadan galibiyete ulaştı. Sarı lacivertliler ilk yarısını %89 üç sayı isabetiyle oynayıp 54-36 önde tamamladıkları maçın ikinci yarısında vites düşürüp Beşiktaş’ın Alperen Şengün ve Şehmus Hazer‘le farkı kapatmasına engel olamasalar da, son dakikalarda az hata yapıp sahadan 83-74 galip ayrıldılar ve ligdeki ikinci maçlarını da kayıpsız geçtiler.   

ING Basketbol Süper Ligi - Beşiktaş - Fenerbahçe Beko - Bobby Dixon
ING Basketbol Süper Ligi | Beşiktaş – Fenerbahçe Beko | Bobby Dixon (Fotoğraf Fenerbahçe resmi Twitter hesabından alınmıştır)

Karşılaşmaya Lorenzo Brown‘un sürekli olarak pota altında Ahmet Düverioğlu ve Jan Vesely‘i beslemesi ve bu ikilinin kaydettiği sayılarla başlayan Fenerbahçe Beko, 6 dakika içinde farkı çift hanelere çıkardı: 15-5. Beşiktaş’ın Fenerbahçe savunması karşısında set sonunda doğru şutları bulmakta zorlandığı ve sonrasında da düşük yüzdeyle hücum ettiği çeyrek Fenerbahçe’nin kontrolünde geçerken ilk 10 dakika 27-14 tamamlandı. İkinci çeyrekte Eray Akyüz, Alperen Şengün ve Şehmus Hazer ile birlikte biraz daha hareketlenen Beşiktaş çeyreğin ortasında farkı 7 sayıya kadar çekse de (41-34), Melih Mahmutoğlu ve Jarell Eddie‘nin yüksek dış şut yüzdesiyle tekrar oyunun kontrolünü eline alan Fenerbahçe Beko devreyi 54-36 önde tamamladı. Fenerbahçe Beko’nun ilk yarıda üç sayı yüzdesinin %89 (8/9) olması hem sarı lacivertlilerin top paylaşımını hem de Beşiktaş savunmasının istenilen düzeyde olmamasının bir göstergesiydi. 

İkinci yarı iki takım da düşük tempoyla maça dönerlerken, Beşiktaş’ın gençlerinin dirençli oyunlarına rağmen, faul haklarını çabuk doldurmaları ve çok sayıda hücum ribaundu vermeleri uzun süre farkın kapanmasının önüne geçti. Çeyreğin sonlarına doğru Alperen Şengün‘ün pota altındaki etkinliğiyle üst üste sayılar bulan Beşiktaş 1 dakika kala farkı 10 sayı seviyesine çekerken (61-51), maçta son 10 dakikaya 65-53 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle girildi. Final periyoduna Lorenzo Brown ve Melih Mahmutoğlu‘nun sayılarıyla gelen 7-0’lık bir seriyle giren Fenerbahçe Beko farkın verdiği rehavetle ilerleyen dakikalarda düzen dışı hücum etmeye başladı. Mehmet Yağmur ve Şehmus Hazer‘in sayılarıyla gelen 14-2’lik Beşiktaş serisi bitime üç dakika kala farkı bir kez daha 7 sayıya düşürse de (74-67), Lorenzo Brown’un sayılarıyla tekrar hayat bulan Fenerbahçe Beko sahadan 83-74 galip ayrılarak bu sezon ikinci maçından da galip ayrıldı. 

Fenerbahçe Beko’da Lorenzo Brown 16 sayı – 5 asist – 5 ribauntla en skorer oyuncu olurken, Melih Mahmutoğlu 4/5 üç sayı isabetiyle 13 sayı, Jarell Eddie 3/4 üç sayı isabetiyle 13 sayı, Ahmet Düverioğlu 10 sayı, Bobby Dixon 9 sayı – 6 asist ve Jan Vesely de 9 sayı – 8 ribauntla galibiyete önemli katkılarda bulundular. Beşiktaş’ta ise Alperen Şengün 21 sayı – 7 ribaunt – 2 blok ve Şehmus Hazer 18 sayı – 4 ribaunt – 6 top çalmayla takımın uzun süre maçta kalmasında başrol oynarlarken, Sadık Emir Kabaca 11 sayı – 4 ribaunt, Mehmet Yağmur da 10 sayı ile karşılaşmayı tamamladılar.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here