Turkish Airlines Eurolegue’te sezonun 25. maçında sahasında ALBA Berlin’i konuk eden Fenerbahçe Beko sahadan 89-84 galibiyetle ayrılarak üst üste onuncu, sezonun da 15. galibiyetini elde etti. İki takımın da 25’er asistle oynadığı ve göze hoş gelen bir mücadeleye sahne olan karşılaşmanın ilk yarısını da 45-42 önde tamamlayan Fenerbahçe Beko, ikinci yarının başında skor üstünlüğünü kısa süreliğine rakibine bıraksa da, önce Nando De Colo, son çeyrekte ise Dyshawn Pierre‘in etkili oyunlarıyla sahadan 89-84 üstün ayrıldı ve galibiyet serisini on maça çıkardı

Turkish Airlines Euroleague - Fenerbahçe Beko - ALBA Berlin - Lorenzo Brown
Turkish Airlines Euroleague – Fenerbahçe Beko – ALBA Berlin – Lorenzo Brown (foto referans: www.euroleague.net)

Maçın ilk yarısında ALBA Berlin’in oyunun temposunu kontrol etmesine izin veren Fenerbahçe Beko Marcus Eriksson başta olmak üzere, Alba Berlin skorerlerinin kolay sayı bulmasına engel olamasa da, hücumda Nando De Colo & Jan Vesely ikilisinin etkili oyunlarıyla skorda önde olmayı başardı. Nando De Colo‘nun sayı ve asistleri, Jan Vesely‘nin ise skorda ve ribauntlardaki etkinliğiyle ilk devreyi 45-42 önde tamamlayan Fenerbahçe Beko’da oyunun savunma tarafındaki motivasyon eksikliği yanında, ALBA Berlin’in hücumda çok hareketli olması ve yüksek hücum yüzdesi ikinci devre öncesi sarı lacivertliler için bir tehlike olarak dikkat çekti.

Soyunma odası dönüşü ilk üç dakikada Fenerbahçe Beko’nun hem hücum hem savunmada bocalamasını 11-3’lük bir seriyle cezalandıran ALBA Berlin kısa süreli olarak öne geçse de, Lorenzo Brown ve Dyshawn Pierre‘in oyuna girmesiyle savunma agresifliğini artıran Fenerbahçe Beko Nando De Colo‘nun sayıları ve Kyle O’Quinn‘in oyuna girmesiyle birlikte yaptığı katkılarla birlikte 16-2’lik bir karşı seri yakalayarak maçın kontrolünü eline geçirip son 10 dakikaya 67-60 önde girdi. 

Dişe diş bir mücadeleye sahne olan final periyodunun son beş dakikasına 74-70 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle girilirken, Dyshawn Pierre‘in 1.5 dakika içinde kaydettiği 11 sayı (3/3 üçlük ile) temsilcimizin çift haneli farkı yakalamasını sağladı. Farkın getirdiği rehavetin savunmada yol açtığı durgunluğu Marcus Eriksson ve Simone Fontecchio‘nun sayılarıyla değerlendiren ALBA Berlin 10-0’lık bir seriyle bitime 1.5 dakika kala farkı 3 sayıya indirirken, Kokoskov’un molası sonrası kalan saniyelerde daha iyi hücum ve savunma yapan Fenerbahçe Beko 89-84’lük galibiyetle galibiyet serisini 10 maça çıkardı. 

Fenerbahçe Beko’da Nando De Colo 26 sayı – 8 asistle en skorer oyuncu olurken, final çeyreğinin yıldızı Dyshawn Pierre 3/3 üç sayı isabetiyle 17 sayı – 4 ribaunt, Jan Vesely 12 sayı – 8 ribaunt – 2 blok ve Marko Guduric de 12 sayı – 4 asistle galibiyette önemli roller oynadılar. ALBA Berlin’de ise Marcus Eriksson 5/10 üç sayı isabetiyle 19 sayı – 3 ribaunt, Ben Lammers 16 sayı – 4 ribaunt, Simone Fontecchio 14 sayı – 8 ribaunt ve Maodo Lo 14 sayı – 8 asistle mücadele ettiler.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here