“Olur mu yahu? BSL’nin zirvesinde iki takım ligin favorileri değil mi?” demeyin sakın. Zira bahsettiğim favori olmama durumu ligin ilk dört sırasının sonrasındaki takımlar için geçerli. Dün oynanan maçlar sonrası 11. haftası tamamlanan ING Basketbol Süper Ligi’nde 5. Tofaş ile ligin son sırasında yer alan Lokman Hekim Fethiye Belediyespor arasında sadece iki galibiyet fark var. (bknz: ING Basketbol Süper Ligi puan durumu) BSL’de 11 hafta sonunda oluşan dikkat çekici tablonun bazı ayrıntıları şu şekilde sıralanabilir:

ING Basketbol Süper Ligi - Galatasaray - Beşiktaş - Darly Macon Jr
ING Basketbol Süper Ligi – Galatasaray – Beşiktaş – Darly Macon Jr
(Fotoğraf Galatasaray resmi Twitter hesabından alınmıştır)
  • Ligin ilk iki sırasındaki Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’nun en yakın takipçileri 7’şer galibiyetli Türk Telekom ve Pınar Karşıyaka, ilk 11 hafta itibariyle üst sıralardaki yerlerini sağlamlaştırmış durumdalar.

  • Bu dört takım sonrasındaki 4 takım beş galibiyet, 6 takım dört galibiyet, 2 takım ise üç galibiyete sahipler.

  • İlk dört sıradaki takımların aldığı yenilgilere baktığımızda da, Fenerbahçe Beko’nun Büyükçekmece Basketbol’a, Pınar Karşıyaka’nın Empera Halı Gaziantep Basketbol’a, Türk Telekom’un da Galatasaray ve Beşiktaş’a yenildiğini görüyoruz. Bir başka deyişle üst sıralarda gördüğümüz takımlar da dahil olmak üzere her takımın her takımı yenebildiği bir lig var ortada.

  • Özellikle COVID-19 vakaları nedeniyle eksik kadroyla sahaya çıkan takımların olması, ligdeki sürpriz yenilgileri de beraberinde getirmekte.

  • Ligin ilk haftalarındaki başarısız sonuçlarla küme düşme adayı olarak gösterilmeye başlayan Beşiktaş ve Büyükçekmece Basketbol gibi takımlar son haftalardaki performanslarıyla kolay lokma olmayacaklarını gösterdiler.

  • Sezon başında kadro kurmakta bile zorlanan Lokman Hekim Fethiye Belediyespor dahi oynadığı mücadeleci basketbol ve aldığı üç galibiyetle, asansör takım olacağı yönündeki beklentileri o kadar da çabuk kabullenmeyeceklerini gösterdiler.

  • Bu kadar çekişmeli bir ligde sezona 1’er puan cezayla başlayan Pınar Karşıyaka, Beşiktaş ve Galatasaray bakalım bu 1 puanları sezon sonunda arayacaklar mı? 

  • Mevcut durumda henüz Play-Off’lara çok var; fakat hem Play-Off yarışı hem de ligde kalma mücadelesi önceki senelerle kıyasladığımızda çok daha heyecanlı olacak gibi gözüküyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here