Rokas Jokubaitis (Zalgiris Kaunas): 2000 ve sonrası doğumlu basketbolcular arasında muhtemelen en fazla ön plana çıkan isim… 2000 doğumlu olan ve iki sezondur Euroleague’te süre almaya başlayan Jokubaitis bu sezon sürelerini ciddi anlamda artırırken performansındaki gelişme ile birlikte Euroleague’in en potansiyelli oyuncuları arasında yerini aldı. 12 maçta 8.6 sayı – 2.8 asist ortalaması elde eden Litvanyalı oyun kurucu %44 (10/23) üç sayı isabeti ile mücadele ederken, özellikle Barcelona ve AX Armani Exchange Milan’a karşı kaydettiği 15’er sayı ile takımın önemli parçalarından biri olduğunu da kanıtladı. Jokubaitis’in sezonluk serbest atış isabeti ise 13/14.

Rokas Jokubaitis - Zalgiris Kaunas
Rokas Jokubaitis – Zalgiris Kaunas (foto referans: www.euroleague.net)

Usman Garuba (Real Madrid): Sezon başındaki maçlarda 20 dakikanın üzerinde süreler alan ve ilk beşte kendine yer bulan 2002 doğumlu pivot, yaşına ve tecrübesine göre hiç de fena performanslar sergilememesine rağmen, son haftalarda hem ilk beşteki yerini kaybetti hem de sürelerini koruyamadı. Özellikle son maçlarda 10 dakikanın dahi üzerine çıkamayan Garuba, yine de süre aldığı maçlardaki performansı ve potansiyeli ile Real Madrid ve İspanyol basketbolunun geleceğinin önemli parçalarından biri olacağını göstermiş oldu. Garuba’nın Euroleague ortalamaları ise 15 maçta 2.9 sayı – 3.6 ribaunt – 0.8 blok … Geçtiğimiz sezon da yer yer takımda forma şansı bulan fakat istikrarsız bir performans sergileyen Garuba sadece pota altındaki caydırıcılığı ile bile daha fazla süre almayı hakkediyor.

Leandro Bolmaro (Barcelona): 2020 NBa Draftı’nda 23. sıradan New York Knicks tarafından seçilen ve hemen sonrasında Minnesota Timberwolves’a takaslanan Bolmaro, tercihini bir sene daha Avrupa’da tecrübe kazanma yönünde kullandı. 2000 doğumlu İtalyan guard, Euroleague’te 10 maçta sadece 8 dakika ortalama süre almasına rağmen, potansiyeli ile ilgili sinyalleri verdi. Bu 10 maçta ortalama 2.1 sayı – 0.8 asist ortalamaları elde eden Bolmaro’nun, daha fazla süre aldığı Liga Endesa’da biraz daha tecrübe kazanması o ve NBA kariyeri için kritik olacak. 

Jaime Pradilla (Valencia Basket): Özellikle son haftalarda Valencia Basket’te forma şansı bulmaya başlayan ve yer yer ilk beşte de yer bulan Jaime Pradilla dördünde ilk beş başladığı 9 maçta ortalama 8 dakika forma şansı buldu ve 3.7 sayı – 1.9 ribaunt ortalamaları elde etti. 2001 doğumlu, 2.05 boyundaki pota altı oyuncusu ALBA Berlin ve CSKA Moskova karşısındaki hücum ribauntlarıyla da dikkat çekerken, önümüzdeki senelerde NBA’de yer almayan İspanyollar arasında boyalı bölgede ön plana çıkma sinyalleri veriyor.

Carlos Alocen (Real Madrid): 2000 doğumlu oyun kurucu önceki senelerde Zaragoza formasıyla dikkatleri üzerine çektikten sonra bu sezon Real Madrid formasıyla aynı süreleri alamasa da, aldığı kısıtlı süreleri boş geçmiyor. Özellikle sezon başında daha fazla şans bulan ve sonrasında azalan şansın etkisiyle 7 maçta oynadığı ortalama 8 dakikada maç başına 1.7 sayı – 1 asist ortalaması elde eden Alocen, her ne kadar bu sezon takıma sınırlı katkı verebilse de, potansiyeliyle gelecek vadeden isimler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here