A Milli Basketbol Takımımız’ın bugün ve pazartesi günü oynayacağı İsveç ve Hırvatistan maçları öncesinde Eurobasket 2022 Elemeleri D Grubu’nda dört maç sonunda 1 galibiyet ve 3 mağlubiyetle son sırada yer almaktayız. (Puan durumları için linki tıklayabilirsiniz) Grupta tüm takımların geriye kalan ikişer maçlarını düşündüğümüzde oldukça karışık bir tabloyla karşı karşıyayız. Eski milli takımımız olsa “İsveç’i farklı yener, çıkmayı garantileriz; o rahatlıkla Hırvatistan’ı da mağlup eder grup ikincisi olarak bitiririz” derdik. Fakat maalesef mevcut durumda olasılıklar biraz farklı işliyor. Biz de bu olasılıkları bir miktar çalıştık ve sizlerle paylaşalım dedik.

Eurobasket 2022 Elemeleri Türkiye - Hollanda Shane Larkin
Eurobasket 2022 Elemeleri Türkiye – Hollanda Shane Larkin ( foto referans : www.fiba.basketball)
  • Öncelikle İsveç’i yenmek şart. Eğer İsveç karşısında yenilirsek, Hırvatistan maçı formaliteden öteye gidemeyecek ve grup sonuncusu olacağız.

  • İsveç’i 1-7 sayı arasında bir farkla yenersek, İsveç’in son Hollanda maçına bakacağız. İsveç Hollanda’yı yenerse, bizim de Hırvatistan’ı yenmemiz gerekecek. İsveç yenilirse Hırvatistan maçımızın sonucundan bağımsız finallere kalacağız.

  • İsveç’i 8 ve üzeri farkla yenersek ikili averajı lehimize çevireceğiz. Bu da Hollanda, İsveç ve Türkiye arasındaki üçlü averajdan kaçmamız gerektiği anlamına geliyor. Zira üçlü averajda son sıradayız. Bu yüzden son maçta İsveç’in Hollanda’yı yenme ihtimaline karşı, ya Hollanda’nın Hırvatistan’ı yenmesini bekleyeceğiz, ya da kendi işimizi kendimiz görüp son maçta Hırvatistan’ı yeneceğiz. İsveç son maçta Hollanda’ya yenilirse, bu ara hesaba ihtiyacımız kalmayacak.

  • Üçlü averaj ihtimalinde elenme riskinden kurtulmak için ise İsveç’i 13 ve üstü sayıyla yenmeliyiz ki, son maçta Hırvatistan’a yenilirsek, İsveç Hollanda’yı kaç farkla yenerse yensin üçlü averajda son sırada kalmayalım ve finallere yükselelim.

  • Uzun lafın kısası, İsveç’i 13 farkla yenersek Eurobasket 2022’deyiz! Hayırlı uğurlu olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here