30. Avrupa Şampiyonası Finalleri İspanya’da gerçekleşti. Grup maçlarının Badalona ve Girona’da, sonrasındaki eleme turlarının ve finallerin ise Barcelona’da gerçekleştiği turnuvaya 16 ülke katılma hakkı elde etti. Turnuvada takım sayısı 16’ya çıkmış, 4’erli grup maçları sonrası 12 takım altışarlı ikici tur gruplarını oluşturmuştu. Bu gruplarda da ilk 4 sırayı alan takımlar çeyrek finale çıkmış ve eleme turlarına geçilmişti. Türkiye 1993’te geri döndüğü Eurobasket finallerine üst üste üçüncü kez katılmaya hak kazanmıştı. Eleme grubunda Ukrayna, Hırvatistan, Bulgaristan, Hollanda ve Romanya ile eşleşen milliler Ukrayna ve Hırvatistan’ın ardından en iyi üçüncüler kontenjanından finaller vizesini elde etmişti. 

Eurobasket 1997 - Yugoslavya şampiyon
Eurobasket 1997 – Yugoslavya şampiyon

Eurobasket 1997 Türkiye için aynı zamanda tam 24 yıl sonra ilk kez ve yine İspanya’da ilk 8 arasına girmek anlamına geliyordu. İlk turda Rusya ve Yunanistan’a farklı yenilen milliler Bosna Hersek galibiyeti sonrası ikinci tura yükselmiş, bu turda ise İsrail’i 81-71 yenip, Litvanya’ya 85-93 yenildikten sonra, grubun son maçında Fransa’yı İbrahim Kutluay‘ın 21, Mirsad Türkcan‘ın 17 sayısıyla 82-71 mağlup ederek grup dördüncüsü olarak çeyrek final bileti almışlardı. Çeyrek finalde İtalya’ya 43-66 yenilen Milliler, sonrasındaki İspanya ve Polonya yenilgileri sonrası Avrupa sekizincisi olmuşlardı. 

Turnuvanın ilk turunda büyük bir sürpriz olmadı. İkinci tur gruplarında ise Türkiye’nin Fransa’yı saf dışı bırakması yanında, Polonya’nın da ilk yarısını 12 sayı farkla geride kapattığı maçta Hırvatistan’ı 77-76 yenerek dördüncülüğü elde etmesi dikkat çeken gelişmelerdi. Çeyrek finallerde Yunanistan Polonya’yı, İtalya Türkiye’yi, Rusya ise İspanya’yı geçerken, ilgi odağı olan maçta Sabonis’siz Litvanya’nın Yugoslavya karşısında fazla direnemeyerek 60-75’lik bir yenilgi aldığını izledik.

Yarı finaller oldukça heyecanlı geçti. İlk yarı final Yugoslavya ile Yunanistan arasında oynanırken, Yugoslavya’nın bir türlü tam olarak koparamadığı maçta sonucu Dejan Bodiroga (22s-6r-5as) ve Predrag Danilovic (20s)’in performansları belirledi ve 88-80’lik galibiyetle ilk finalist Yugoslavya oldu. Rusya ve İtalya arasındaki ikinci yarı finalde ise heyecan son ana kadar devam etti. Rusya ilk yarıyı 38-33 önde tamamlamasına rağmen Carlton Myers, Denis Marconato ve Gregor Fucka üçlüsünü durduramayınca, sahadan 67-65 galip ayrılan İtalya finalde Yugoslavya’nın rakibi oldu. Final maçı ise tek taraflı bir basketbolla geçti. 10 binden fazla basketbolseverin izlediği maçın büyük bölümünde üstünlüğü elinde tutan Yugoslavlar karşılaşmayı Bodiroga, Rebreca ve Danilovic’in sayılarıyla 61-49 kazanırken, İtalya’da Myers’ın istekli fakat düşük yüzdeli basketbolu yenilgiye engel olamadı.

Turnuvada Aleksandar Djordjevic MVP olurken, Yugoslavya’dan Dejan Bodiroga ve Zeljko Rebreca, Polonyalı Dominik Tomczyk ve Rus Mikhail Mikhaylov da turnuvanın beşine seçilen diğer isimler oldular. Sayı krallığını 22 ortalama ile İsrailli Oded Katash alırken, son yıllarda ülkemizde coachluk yapmış Nenad Markovic’in Bosna Hersek formasıyla Letonya’ya karşı kaydettiği 44 sayı ise Markovic’i 21.4 ortalama ile sayı krallığında ilk 3’e taşımıştı. Türk oyunculardan Mirsad Türkcan ise 7.3 ortalama ile ribaunt krallığında Sloven Nesterovic’in arkasından ikinci sırayı aldı.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here