1993’te Almanya’nın ev sahipliği yaptığı 28. Avrupa Şampiyonası, Avrupa’daki iç savaş ve siyasi belirsizliğin gölgesinde oynandı. Ülkede iç savaş devam eden Yugoslavya’nın katılmasına izin verilmediği turnuvada önceden 12 olarak belirlenen final turu katılımcı ülke sayısı, turnuva öncesi ek bir eleme turuyla 16’ya çıkarılmıştı. Özellikle Yugoslavya, Çekoslovakya ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını elde eden ülkelerin katılımı için yapılan bu ekstra ön eleme turnuvası Slovenya, Bosna Hersek, Hırvatistan gibi ülkelerin ilk kez Avrupa’ya kendi kimlikleriyle katılmalarını sağlamış ve Avrupa Şampiyonaları’na yeni bir renk getirmişti. Fakat bu renk turnuvanın başlamasına 15 gün kala geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybeden Drazen Petrovic‘in ölüm haberi sonrası canlılığını bir miktar kaybetmişti.

Eurobasket 1993 - Almanya şampiyon
Eurobasket 1993 – Almanya şampiyon

Final etabının grup aşaması Berlin ve Karlsruhe’de sonrasındaki eleme etabı ve finaller ise Münih’te oynandı. İlk turdaki dörderli dört grupta ilk üç sırayı alan ekipler, altışar takımdan oluşan ikinci tur gruplarını oluşturdular. Bu gruplarda da ilk dört sırayı alan ekiplerin çeyrek finale yükseldiği turnuvada 1981’den beri ilk kez finallere kalmayı başaran Türkiye çeyrek finali son maçta kıl payı kaçırdı. İlk turda Fransa (55-69) ve Hırvatistan’a (63-113) yenilip Bulgaristan’ı (78-70) mağlup eden millilerimiz, ikinci tur grubunda Estonya’ya 74-77 yenilip, Belçika’yı 69-59 mağlup ettikten sonra grup dördüncülüğü maçında ev sahibi Almanya’ya karşı ilk yarısını önde kapattığımız maçta 64-77 yenilerek çeyrek final şansını yitirmişti.

Turnuvanın son 8 eşleşmeleriyle birlikte ev sahibi Almanya unutulmayacak bir destan yazmaya başladı. Önce çeyrek finalde diğer grubun lideri İspanya ile eşleşen Almanlar son 1.5 dakikasına 6 sayı geride girdikleri, normal süresi 72-72 biten maçta pota altında Chris Welp‘in 23 sayısıyla sahadan 79-77 galip ayrılarak yarı finalde Yunanistan’ın rakibi oldu. 6 sene önce yine benzer şekilde kendi sahasında Galis’in önderliğinde Avrupa Şampiyonluğuna uzanan rakibi karşısında, Galis gibi dominant bir lideri olmamasına rağmen pes etmeden dirençli bir mücadele veren Alman ekibi, Yunanistan’ı da 76-73 ile geçerek finale yükseldi. 

Eurobasket 1993 Almanya - Rusya
Eurobasket 1993 Almanya – Rusya

Almanya’nın finaldeki rakibi, diğer yarı finalde Hırvatistan’ı 84-76 mağlup eden Rusya oldu. 11 bine yakın taraftarı önünde Rusya karşısında şampiyonluk için sahaya çıkan Almanya, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası aynı dominantlığı kalmayan rakibi önünde ilk yarıyı 38-35 önde tamamlarken, bitime 3 saniye kala maçı kazandıran basket faul de dahil olmak üzere (sağdaki fotoğraf) Chris Welp‘in 18, Kai Nürnberger‘in 14 ve Henning Harnisch‘in 13 sayı kaydettiği maçı 71-70 kazanarak tarihi bir şampiyonluğa imza attı. İkinci tur grubu son maçında Türkiye’ye yenilmesi halinde turnuvadan elenecek olan Almanlar’ın bu başarısı coach Stevislav Pesic‘in uzun yıllar unutulmayacak bir başarı hikayesi olarak da basketbol tarihine geçmiş oldu.

Avrupa’nın devlerinin krizde olduğu bir dönemde Almanlar’ın doğru zamana denk gelen ev sahipliğinin de katkısıyla kazandığı başarı turnuvaya damgasını vuran başlıca olay olsa da, 1992 olimpiyatlarındaki gümüş madalya başarısı sonrasında ilk katıldığı turnuvada bronz madalya elde eden Hırvatistan da, Avrupa basketbolunda Yugoslavya’nın mirasını sürdürme eğiliminde olduğunu kanıtlamaya çalışmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Dino Radja‘nın yanında, Vrankovic, Komazec, Cvjeticanin gibi yıldızları, ülkemizde Anadolu Efes’in coachluğunu yapan Velimir Perasovic, Tofaş ve Türk Telekom formaları giymiş Vladan Alanovic, Fenerbahçe’de oynayan Zan Tabak gibi isimleri kadrosunda bulunduran Hırvatistan, turnuvanın başlamasına günler kala hayatını kaybeden Drazen Petrovic ve NBA’e ilk adımını atacak olan yıldızları Toni Kukoc‘un yokluğuna rağmen oynadığı 9 maçın 8’ini farklı şekilde kazanarak takdir toplamış, talihsiz bir Rusya yenilgisiyle bronz madalyayla yetinmek durumda kalmıştı. 

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here