26. Avrupa Şampiyonası eski Yugoslavya, şimdiki Hırvatistan’da Zagreb’teki Dom Sportova’da yapıldı. Takım sayısının elemeler sonrası 8 ile sınırlandırıldığı ve 6 gün gibi kısa bir süre zarfında tamamlanan turnuvanın ilk tur maçları dörderli iki grup halinde oynanmış, grup maçları sonunda A Grubu’nda Sovyetler Birliği ve İtalya, B Grubu’nda ise Yugoslavya ve Yunanistan ilk iki sırayı almışlardı. Bir başka deyişle, Yugoslavya Drazen Petrovic, Toni Kukoc, Zarko Paspalj, Jure Zdovc, Stojko Vrankovic, Vlade Divac, Predrag Danilovic ve Dino Radja’lı kadrosuyla önümüzdeki 3-4 seneye damgasını vuracak jenerasyonunu taraftarı önünde şampiyonlukla tanıştırma hedefinde ilk adımı başarıyla atmıştı. 

Eurobasket 1989 şampiyonu Yugoslavya Milli Takımı
Eurobasket 1989 şampiyonu Yugoslavya Milli Takımı

Yarı finallerde Drazen Petrovic‘in 24 sayı kaydettiği maçta Dusan Ivkovic‘in coach’luğundaki Yugoslavya İtalya’yı sürprize yer vermeden 97-80 mağlup ederken, diğer yarı final maçında son şampiyon Yunanistan grup maçlarında 101 sayı ortalamasıyla oynayan Sovyetler Birliği ile karşılaştı. Tikhonenko, Sabonis, Marciulionis, Volkov gibi yıldızlarıyla maçın favorisi olan Sovyetler karşısında Nikos Galis‘in 45 sayılık performansıyla direnen Yunanistan, baştan sona müthiş bir çekişmeye sahne olan maçı 81-80 kazanarak Yugoslavya’nın finaldeki rakibi oldu.

Grup maçında Yunanistan’ı 103-68 ile mağlup eden ev sahibi Yugoslavya, rakibine finalde de şans tanımadı. Taraftarının da müthiş desteğiyle ilk yarı sonunda 54-35’lik üstünlüğü yakalayan Yugoslavya Petrovic’in 28, Radja’nın 25 sayı kaydettiği final karşılaşmasını 98-77 kazanarak dördüncü Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşırken, Drazen Petrovic de turnuvanın MVP’si oldu. Petrovic yanında Zarko Paspalj ve Dino Radja da turnuvanın beşine seçilen diğer Yugoslav oyuncular olurlarken, ilk beşteki diğer iki isim Yunan sayı kralı Nikos Galis ve Fransız Stephane Ostrowski’ydi. 

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here