1983 Avrupa Basketbol Şampiyonası Fransa’da gerçekleşti. 12 ülkenin katıldığı (önceki turnuvanın ilk sekiz sırası ve elemelerden gelen 4 takım) finallerin grup maçları Limoges ve Caen kentlerinde yapılırken, yarı final – final ve klasman maçları için takımlar Nantes’a taşındılar. Salonlar önceki turnuvalara göre bir miktar daha küçük olmakla birlikte finallerin yapıldığı Nantes’taki Palais de Sports Beaulieu 5500 seyirci kapasiteliydi. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar yarı finalist olurken, diğer takımlar da klasman maçlarında mücadele ettiler. Fransa’da gerçekleşen Avrupa Şampiyonası sonuçları açısından Avrupa için belki de bir basketbol devrimiydi. Zira o güne kadar hep Doğu Bloğu ülkelerinin hakimiyetinde olan Avrupa basketbolunda zaman zaman söz sahibi olmaya çalışan Batı Avrupa’nın adını ilk zirveye yazdırdığı turnuva olan Fransa 1983, Doğu Avrupalılar içinse ciddi bir alarm anlamına geliyordu. 

Eurobasket 1983 - İspanya Milli Takımı
Eurobasket 1983 – İspanya Milli Takımı

İlk turda A Grubu’ndaki mücadele inanılmaz bir çekişmeye sahne oldu. Hemen hemen tüm maçlar çok küçük farklarla biterken, bütün maçlarını kazanan İtalya grubu lider tamamladı. Her ne kadar grubun ilk maçı olsa da, birinciyi belirleyen maçta İtalyanlar İspanyollar’ı 75-74 mağlup ederek liderlik koltuğunu elde ettiler. Bir diğer kritik maç ise İspanya ve Yugoslavya arasında oynandı. İkinci yarı finalisti belirleyen maçta ilk yarıda geride olmasına rağmen Barcelona’lı yıldız San Epifano‘nun 21 sayısıyla Yugoslavya’yı 91-90 yenen İspanya grup ikincisi olarak yarı finale yükselen bir diğer takım oldu. A Grubu’nda Yugoslavya’nın elenmesinin aksine B Grubu’nun favorisi Sovyetler Birliği ilk turu kolay geçti. Beş maçın tamamını kazanan Sovyetler ilk yarı finalist olurlarken, ikincilik için kıyasıya mücadeleden galip Hollanda sürpriz bir şekilde grup ikincisi olarak yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu. Bu sonuç elemelerden gelip turnuvayı dördüncülükle kapatacak olan Hollanda’nın Avrupa Şampiyonaları tarihinde aldığı en başarılı sonuçtu. 

Yarı finale kadar kayıpsız gelen Sovyetler Birliği, karşısında çok dişli bir İspanya buldu. İlk yarı 54-50 İspanya lehine kapanırken, ilk Avrupa Şampiyonası olmasına rağmen çok başarılı bir performans ortaya koyan Arvydas Sabonis‘in çabaları Sovyetler için yeterli olmadı. Juan San Epifano‘nun 27, Candido Sibilio Huguesis‘in 24 sayı ile sırtladığı İspanya sahadan 95-94 galip ayrılarak finale adını yazdıran ilk ülke oldu (Maçın tamamını haberin devamında izleyebilirsiniz). Diğer yarı final maçında ise Hollanda karşısında zorlanmayan İtalya rakibini 88-69 ile geçerek finalde İspanya’nın rakibi olmaya hak kazandı. Final maçında dominant taraf İtalya’ydı. Renato Villalta, Enrico Gilardi ve Romeo Sacchetti ile etkili olan İtalya devresini 45-38 önde kapattığı final maçını 105-96 kazanarak tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu. 

Turnuva sonunda MVP İspanyol oyun kurucu Juan Antonio Corbalan olurken, turnuvanın beşi bir diğer İspanyol Juan Antonio San Epifano, Çek Stanislav Kropilak, Sovyet Arvydas Sabonis ve Yunan Nikos Galis’ten oluştu. Nikos Galis aynı zamanda 33.6 sayı ortalamasıyla sayı krallığını elde ediyordu. Bu arada turnuvanın en iyi beşinde şampiyon İtalya’dan hiçbir oyuncu yer almaması ise seçim kriterleri hakkında soru işaretleri oluşmasına yol açtı.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here