Çekoslovakya ve Prag 1981’de ikinci kez Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı. Grup maçları Bratislava ve Havirov’da yapılırken, final grubu maçları Prag’da oynandı. İlk iki grupta ilk üç sırayı alan takımlar final grubunu oluştururken, final grubunda ilk iki sırayı alan takımlar aralarında final maçını oynadı.

Eurobasket 1981 - Torino
Eurobasket 1981 – Torino

İlk tur gruplarında önceki turnuvada finali kaçırmanın verdiği dezavantaj yüzünden seri başı olamayan Yugoslavya’nın Sovyetler Birliği ile aynı gruba düştüğünü gördük. Gruptaki erken final maçını 108-88 Sovyetler Birliği kazandı ve rakibine önemli bir göz dağı vermiş oldu. Aynı zamanda son şampiyon da olan Sovyetler final grubunda da yenilgisizliğini sürdürdü. Hem ilk tur hem de final grubunda tüm maçlarını rahat kazanan Sovyetler Birliği final maçında mücadele etme hakkı kazanırken, Yugoslavya da Sovyetler dışında mağlubiyet yaşamadı. Final grubunun son maçına benzer şekilde tek Sovyetler yenilgisi ile gelen İspanya ile Yugoslavya finalist olabilmek için karşı karşıya geldiler. Son Avrupa ikincisi İspanya ile Yugoslavya arasındaki maçta, devreyi İspanya 37-35 önde kapattı. İkinci yarıda büyük bir çekişme beklenirken, ilk yarının aksine kontrolü tamamen eline geçiren Yugoslavya sahadan 95-72 gibi ezici bir üstünlükle ayrılarak finalist oldu.

Final maçında ise gruplardaki Sovyetler Birliği – Yugoslavya maçının adeta bir tekrarını izledik. Sovyetler Birliği final maçında beklenmeyecek şekilde oyundaki tek hakim olarak farkı açarak ilk devreyi 43-25 üstün kapatırken, karşılaşmayı da 84-67 kazanarak bir kez daha Avrupa Şampiyonu unvanını kazanmış oldu. Ev sahibi ekipte Anatoly Myshkin 29 sayı ile yıldızlaşırken, Valdis Valters de 20 sayı ile şampiyonlukta önemli pay sahibi oldu. İspanya’yı 101-90 ile geçen Çekoslovakya ise üçüncülük basamağına yerleşti. Turnuvanın MVP’si Sovyetler Birliği’nden Valdis Valters olurken, en iyi beş Valters dışında Sovyetler Birliği’nden Anatoly Myshkin & Vladimir Tkachenko ve Yugoslavya’dan Dragan Kicanovic & Drazen Dalipagic ‘ten oluştu. Sayı krallığını ise 23.1 sayı ortalamasıyla üst üste ikinci kez Polonyalı Mieczyslaw Mlynarski elde etti.

Eurobasket 1981 - Türk Milli Takımı
Eurobasket 1981 – Türk Milli Takımı

Milli takımımız ise Prag’da ilk tur gruplarını galibiyetsiz geçirdi. Hatta bu galibiyetsizlikte tüm maçları çift haneli farklarla kaybeden milliler, klasman grubu maçlarında İngiltere’yi Erman Kunter’in 20 sayısıyla 63-60 yenerek turnuvayı on birinci sırada tamamladı. Turnuvayı tek galibiyetle kapatan milli takım kadrosunda Necati Güler, Doğan Hakyemez, Emir Turam, Erman Kunter, Cevat Soydaş, Efe Aydan gibi isimler bulunmaktaydı.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here