Eurobasket 1977 Liege – Yugoslavya üçüncü kez şampiyon

0
2

1977 Avrupa Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliğini Liege ve Ostende şehirleriyle Belçika yaptı. Finallere katılma hakkı elde eden 12 ülke altılı iki grup halinde ilk tur maçlarını yaparlarken, gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar yarı finale yükseldiler. Genel olarak önceki turnuvalardan tanıdık ekipleri seyrettiğimiz Belçika 1977’nin sürpriz katılımcı ülkesi turnuvayı galibiyetsiz son sırada tamamlayacak olan Avusturya oldu. Avusturya aynı zamanda bu turnuva sonrasında bir daha Avrupa Şampiyonası finallerine katılma hakkını hiç elde edemedi.

Turnuvanın ilk tur grupları iki sürprize sahne oldu. Grupların favorileri Sovyetler Birliği ve Yugoslavya beklenmedik birer yenilgi alarak grupları ikinci sırada tamamladılar. A Grubu’nda yer alan Sovyetler Birliği gruptaki dördüncü maçında İtalya karşısında 95-87 yenilerek grupta İtalya’nın ardından ikinci sırayı elde etti. B Grubu’nun favorisi Yugoslavya ise bu yenilginin bir gün sonrasında Çekoslovakya karşısında 103-111’lik bir yenilgi alarak ikincilikte kaldı. Yugoslavya’nın yenilgisi yarı finalde Sovyetler’den kaçmak için miydi bugün bir yorum yapmak zor tabi; fakat yine de bu yenilgi sayesinde bir kez daha Yugoslavya – Sovyetler Birliği finali izleme şansı elde ettiğimizin altını çizmek lazım. Altı çizilmesi gereken bir başka nokta da bu iki ekibin hücum performansları oldu. Sovyetler Birliği gruptaki 5 maçta tam 523 sayı atarak 104.6 sayı ortalaması yakalarken, Yugoslavya da 492 sayı ile 98.4 sayı ortalaması elde etti.

Yarı finaller öncesi herkesin merak ettiği konu İtalya ve Çekoslovakya’nın gruplardaki başarılarını tekrarlayıp tekrarlayamayacağıydı. Fakat grup maçlarında sürpriz yapan iki ekip de yarı finalde aynı başarıyı gösteremediler. Belki de Yugoslavya ve Sovyetler Birliği bu sefer işi sıkı tuttu demek daha doğru olabilir. Yugoslavya İtalya karşısında 88-69 ile final biletini kaparken, Sovyetler Birliği de Çekoslovakya karşısında 91-76 kazanarak beklenen finalin gerçekleşmesini sağladılar. Final maçında ise Yugoslavya hakimiyeti vardı. Daha ilk yarıdan 42-27’lik üstünlüğü yakalayan Yugo’lar, bu farkı maç sonuna kadar koruyarak sahadan 74-61 galip ayrıldılar ve üst üste üçüncü kez Avrupa’nın en büyüğü olduklarını kanıtladılar. Ve daha da önemlisi bunu Sovyetler Birliği gibi bir devi yenerek yaptılar.

Turnuvanın MVP’si Yugoslavya’nın Partizan’lı yıldızlarından Drazen Dalipagic –ki final maçının da 19 sayı ile en skoreriydi- olurken, sayı kralı 26.4 sayı ortalamasıyla Hollandalı Kees Akerboom oldu. Turnuvanın ilk beşine giren diğer üç isim ise Yugoslav Zoran Slavnic, İsrail’den Miki Berkovich ve Bulgar Atanas Golomeev oldular.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here