1973 Avrupa Basketbol Şampiyonası ev sahipliğini İspanya yaptı. Turnuva Barcelona ve Badalona şehirlerinde yapılırken, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 12 ülke finallere katıldı. İspanya 1960’lar ve sonrasında Real Madrid’in öncülüğünde Avrupa basketboluna kulüp müsabakaları bazında damgasını vuran birkaç ülkeden biriydi. Fakat milli takımlar düzeyinde 1935 Cenevre’de kazanılan gümüş madalya dışında bir başarı kazanılmamıştı. Dolayısıyla Barcelona’daki şampiyona İspanyollar için de seviye atlama anlamında büyük bir şanstı.

Eurobasket 1973 - Yugoslavya ilk kez Avrupa şampiyonu
Eurobasket 1973 – Yugoslavya ilk kez Avrupa şampiyonu

…Ve İspanyollar bu şansı oldukça iyi kullandılar. İlk tur gruplarında Yugoslavya’nın ardından ikinci olan İspanya, yarı finalde büyük bir sürprize imza atarak Sovyetler Birliği’ni 80-76 mağlup etti. (Maçın tamamını sizler için yazının sonuna ekledik) 8000 taraftar önünde ilk yarıyı 36-40 geride kapatan İspanya, ikinci yarıda tribün desteğini de arkasına alarak müthiş bir mücadele sergiledi. Real Madrid’in yıldız oyuncusu Wayne Brabender’in 20, Vicente Ramos ve Francisco Buscato’nun 16’şar sayısıyla maç sonunda 4 sayılık galibiyete ulaşan İspanya tarihinin ikinci finalini yaşamanın yanı sıra, Sovyetler Birliği’nin üst üste dokuzuncu şampiyonluğa yürümesine engel olan takım olarak da tarihe geçmenin mutluluğunu yaşamış oldu. Her ne kadar final maçında Yugoslavya karşısında alınan yenilgi onları gümüş madalyada bıraksa da, İspanyol oyuncu ve taraftarların bundan mutsuz olduğunu söylemek pek mümkün olmaz.

İspanyollar’ın Sovyetler Birliği’ni saf dışı bırakması sonrası, merakla beklenen Yugoslavya – Sovyetler Birliği finali izlenemedi. 6 Ekim 1973 günü finalde İspanya’yı 78-67 yenen Yugoslavya (maçın tamamını paragrafın altındaki linkte izleyebilirsiniz) ilk Avrupa Şampiyonluğu’nu elde etse de, bu şampiyonluğun Sovyetler ile karşılaşmadan gelmesi o gün bugündür bir soru işareti olarak akıllarda kaldı. Yine de pota altı yıldızlarından eksik Barcelona’ya gelen Sovyetler’le karşılaşsalardı bile Cosic ve arkadaşlarının her türlü bu şampiyonluğu elde edecekleri görüşü, basketbol otoritelerince hakim görüş olarak savunulmakta.

Kresimir Cosic final maçını 23 sayıyla tamamlasa ve şampiyonlukta önemli pay sahibi olsa da, MVP ödülü ev sahibini finale kadar taşıyan Wayne Brabender’a gitti. Bulgar Atanas Golomeev’in 22.3 sayı ortalamasıyla sayı kralı olduğu şampiyonanın ilk beşi ise yukarda saydığım üç isim dışında Sovyet Sergej Belov ve İspanyol Francisco “Nino” Buscato’dan oluştu.

1973 Barcelona Türkiye için ise pek parlak geçmedi. İlk tur gruplarında Zeki Tosun ve Erdal Poyrazoğlu’nun gayretleri sonrası alınan 65-64 Polonya galibiyeti ve Kemal Erdenay’ın 30, Zeki Tosun’un 18 ve Doğan Hakyemez’in 16 sayı attığı son maçta uzatmada gelen 94-93’lük İsrail galibiyetleri sonrası 6 takımlı grubu “-41” yani grubun en kötü averajıyla üçüncü bitiren Türkiye, 5-8.lik klasman maçlarında aldığı yenilgiler sonrası turnuvayı sekizinci sırada bitirdi. Bu arada millilerimizin kadrosuna baktığımızda Kemal Erdenay, Aydın Örs, Doğan Hakyemez, Necmi Ton gibi isimleri görmenin de bu yılları yaşamayan bizim jenerasyonlar için ayrı bir heyecan olduğunu itiraf etmek gerek. Yazımı kendilerine saygılarımı sunarak tamamlıyorum.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here