1967 Avrupa Şampiyonası’nın ev sahipliğini o sene bağımsızlıklarının 50.yılını kutlayan Finlandiya’nın başkenti Helsinki yaptı. Bir önceki Avrupa Şampiyonası’nın bir benzeri olarak birden fazla şehirde yapılan maçların diğer merkezi ise Tampere’ydi. Helsinki’deki şampiyona bir anlamda Avrupa Şampiyonası’nın çehresini değiştiren ve medyada daha fazla yer almasına öncülük eden bir turnuva oldu. Uluslararası medyanın katılımıyla Avrupa’nın çeşitli ülkelerine canlı televizyon yayını yapılarak günümüz şampiyonalarının pazarlama anlayışına doğru ilk adım atılmış oldu.

Eurobasket 1967 - Helsinki
Eurobasket 1967 – Helsinki (Fotoğraf Wikimedia’dan alınmıştır)

Helsinki’deki Eurobasket 1967’de istatistiksel anlamda da yenilikler görüldü. Örneğin o zamana kadar sadece sayı, faul ve serbest atış isabetleri istatistik olarak tutulurken, Helsinki’de her maç olmasa bile bazı maçların ribaunt istatistikleri de kayıtlara geçti. Finlandiya bu yenilikleri basketbol şampiyonalarına getirmesine rağmen, evindeki şampiyona ile birlikte basketbolda düşüşe geçerken, Helsinki Demokratik Alman Cumhuriyeti – bir diğer adıyla Doğu Almanya’nın da son kez finallerde boy gösterdiği şampiyona olarak tarihe geçiyordu.

Turnuvanın ilk tur maçlarında A Grubu’nda Çekoslovakya ve Polonya ilk iki sırayı alırlarken, B Grubu’nun lideri Sovyetler Birliği’ni Bulgaristan takip etti. Grup maçlarının sürprizi ise Helsinki’ye Korac’sız kadroyla gelen Yugoslavya’nın A Grubu’nu beşinci sırada tamamlaması oldu. Böylece 9-13’cülük klasman maçlarına yapmak zorunda kalan Yugoslavya, turnuvayı dokuzuncu sırada tamamlayabildi. Yarı finallerde Sovyetler Birliği tahmin edildiği üzere Polonya karşısında 108-68’lük çok rahat bir galibiyetle finale adını yazdırırken, Çekoslovakya’nın Bulgaristan karşısında zorlandığı görüldü. Devreyi 42-40 önde kapatan Çekler, Jan Bobrovsky’nin 17, Jiri Zidek’in 15 sayısıyla 82-79’luk galibiyetle finale yükselen ikinci takım oldular. Finalde ise Sovyetler Birliği ilk yarıda elde ettiği 40-30’luk üstünlüğü maç sonuna kadar sürdürerek (89-77) üst üste altıncı kez Avrupa Şampiyonu oldu. Final maçının yıldızları 23 sayı atan Gennadi Volnov ve 19 sayı kaydeden Modestas Paulauskas’tı.

Turnuvanın MVP’si Avrupa ikincisi Çekoslovakya’nın oyun kurucusu Jiri Zednicek olurken, turnuva tarihinde ilk kez resmi olarak oluşturulan turnuva beşinde Sovyetler Birliği’nden Sergej Belov ve Modestas Paulauskas, Çekoslovakya’dan Jiri Zednicek ve Jiri Zidek; ve  Finlandiya’dan Veikko Vainio yer aldılar. Sayı kralı da 25.4 sayı ortalaması yakalayan Yunan power forvet Georgios Kolokhitas oldu.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here