Sovyetler Birliği ve başkenti Moskova, 1953’ten 12 yıl sonra 1965’te bir kez daha Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı. Yalnız bu ev sahipliğinin öncekinden farklı bir özelliği vardı. O da şu ki, maçlar ilk kez birden fazla şehirde, Moskova’nın yanında Tiflis’te de yapıldı. Bu sistemin ilk kez uygulanması diğer ev sahiplerine de emsal olurken, sonraki turnuvalarda da benzer uygulamalar hayata geçirildi.

Eurobasket 1965 - Moskova
Eurobasket 1965 – Moskova

Turnuvanın maç programı bir önceki turnuva olan Varşova 1963‘te başlatılan 16 takımlı turnuva takvimiyle aynı kalırken, ilk tur gruplarında Sovyetler Birliği ve Yugoslavya yine gruplarında dominant performanslarıyla birincilikleri elde ettiler. Sovyetler Birliği yarı finalde, 1963 finalisti Polonya’yı 75-61 yenerken, İtalya ve Yugoslavya arasında oynanan ikinci yarı final inanılmaz bir çekişmeye sahne oldu. İlk yarıyı 50-41 önde kapatan Yugoslavya karşısında ikinci yarıda iyi bir geri dönüş yapan İtalya’nın çabası farkı kapatmaya yetse de, sahadan 83-82 galip ayrılan Yugo’lar, finalde Sovyetler’in rakibi oldu. Korac 22, Ivo Daneu 18 sayıyla galibiyette önemli rol oynadılar. Üçüncülük maçını 86-70 kazanan Polonya Avrupa üçüncüsü olurken, finalde Sovyetler Birliği Yugoslavya ile karşılaştı. Çekişmeli maçın ilk yarısını 29-25 önde tamamlayan Sovyetler, Paulauskas’in 16, Alexandre Petrov’un 14 sayısı ile Yugoslavya’yı 58-49 mağlup ederek Avrupa Şampiyonluğu’na uzanırken, bu başarıyı üst üste beşinci kez elde etmiş oldular.

Şampiyon Sovyetler Birliği’nin Zalgiris forması giyen efsanevi oyuncularından Modestas Paulauskas turnuvanın MVP ödülünü alırken, önceki şampiyonanın MVP’si Emiliano Rodriguez 21.9 sayı ortalamasıyla sayı krallığını Yugoslav Radivoj Korac ile paylaştı. Emiliano Rodriguez’in bir maçta süre almaması nedeniyle sayı toplamı değil sayı ortalaması hesaplanarak belirlenen sayı krallığı, o zamanlar tek dijit kullanılması nedeniyle iki oyuncu arasında paylaşıldı. İki dijite bağlı hesaplama yapıldığında aslında Korac’ın üst üste dördüncü kez sayı kralı olması gerektiğini görsek de, birçok kaynakta bu konuda çelişkili bilgiler bulunmaktadır. İstatistiklere bakacak olursak ise Rodriguez 8 maçta 175 sayi (21.87 ortalama) kaydederken, Korac 9 maçta 197 sayi (21.88 ortalama) kaydetmiştir.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here