1955 Avrupa Şampiyonası‘nda ilk üç sırayı alan ülkeler daha önce şampiyonaya ev sahipliği yaptığı için Eurobasket 1957’nin evsahibi, bir önceki turnuvanın dördüncüsü Bulgaristan oldu. Maçlar 45000 kişilik Vasil Levski Stadı’nda oynanırken, özellikle ev sahibi ekibin maçları neredeyse tamamen dolu tribünler önünde oynandı. 16 takımın katıldığı turnuvada ilk tur maçları 4 grupta oynanırken, ilk iki sırayı alan ekipler final grubunu oluşturdular. 

Eurobasket 1957 Sofya
Eurobasket 1957 Sofya

Sovyetler Birliği son birkaç şampiyonada olduğu üzere yine açık ara favoriydi. Oynadığı 10 maçın tamamını kazanan Sovyetler final grubunda ev sahibi Bulgaristan ve Çekoslovakya karşısında zorlansalar da, yenilgi almadan şampiyonluğu elde ettiler. Final grubunun üçüncü maçında, bir önceki şampiyonada 32 maçlık namağlup ünvanına son veren Çekoslovakya karşısında yine çok zorlanan Sovyetler Birliği Stasis Stonkus’un 21 sayısıyla sahadan 62-60 galip ayrılırken, şampiyonu belli edecek son maçta ise 45000 Bulgar taraftar önünde Bulgaristan’ı 60-57 yenerek şampiyonluğa uzandılar. Final maçı da sayılabilecek son maçın ilk yarısını 23-19 geriden kapatan Sovyetler Birliği, ikinci yarıda 41 sayı kaydederken, 17 sayı kaydeden Viktor Zubkov da final maçının yıldızı oldu.

1957 Avrupa Şampiyonası’nın MVP’si Çekoslovakya’dan Jiri Baumruk olurken, sayı kralı da 23.3 ortalamayla Belçikalı Eddy Terrace oldu. Bu noktada Yalçın Granit’in de 21.3 sayı ortalamasıyla sayı krallığında Terrace’ı takip ettiğini belirtmeden geçmeyelim. Son maça kadar sayı krallığında Yalçın Granit’in liderliği bulunsa da, Belçika’nın Arnavutluk karşısındaki son maçında tüm takımın sayı attırmaya çalıştığı Terrace’ın 63 sayı kaydedip sayı krallığını elde etmesi, doğrusunu söylemek gerekirse çok da Fair-Play ruhu taşıyan bir davranış değildi. 

1957 Avrupa Şampiyonası Türkiye için ise oldukça talihsiz geçti. İlk tur grubunda Sovyetler Birliği, Polonya ve Avusturya ile eşleşen milliler Sovyetler’e yenilip, Avusturya’yı yenerken, Polonya’ya karşı alınan 55-50’lik kıl payı yenilgi sonrası grup üçüncüsü olarak klasman grubuna kaldılar. Klasman grubu maçlarında nispeten daha zayıf rakipler karşısında adeta ortalığı kasıp kavuran Milli Takımımız, yedi maçın tamamından da galip ayrılarak Avrupa dokuzuncusu oldular. İşin ilginç yanı şu ki, Türkiye turnuva geneline bakıldığından 10 maçın sekizini kazanarak en başarılı üçüncü takım olsa da, ilk turdaki talihsiz grup eşleşmesi millilerimizi madalyanın uzağında bıraktı.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here