1947 Avrupa Şampiyonası‘nın şampiyonu Sovyetler Birliği savaş sonrası ülkedeki durumun henüz stabilize olmaması nedeniyle bir sonraki Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmayı reddedince (bir dip not vermek gerekirse o zamanlar ev sahipleri katılan ülkelerin ulaşım ve konaklamasını karşılıyordu) ve ikinci Çekoslovakya da hali hazırda bir önceki şampiyonanın ev sahipliğini yaptığı için Eurobasket 1947’nin üçüncüsü Mısır, 1949 Avrupa Şampiyonası’nın ev sahipliğini üstlendi.

Eurobasket 1949 Kahire - Türkiye A Milli Basketbol Takımı
Eurobasket 1949 Kahire – Türkiye A Milli Basketbol Takımı

Turnuvanın Mısır’da düzenleniyor olması, kara ulaşımının zorluğu, hava ulaşımının da o yıllarda pahalı ve güvensiz oluşu nedeniyle katılımın düşük olmasına neden oldu. Avrupa kıtasından sadece dört ülke (Fransa, Yunanistan, Türkiye ve Hollanda) katılım için başvururken, ev sahibi Mısır ile birlikte katılımcı sayısını artırmak amacıyla Orta Doğu ülkelerinden Lübnan ve Suriye de turnuvaya kabul edildiler.

1949 Kahire aynı zamanda Milli Takımımızın da Avrupa Şampiyonalarında ilk kez boy gösterdiği turnuva olarak basketbol tarihimize geçti. Hüseyin Öztürk, Samim Göreç, Avram Barokas, Vitali Benazus, Haşim Tankut, Ali Uras, Mehmet Ali Yalım, Tevfik Tankut, Sacit Seldüz, Erdoğan Partener, Ayduk Koray ve Candaş Tekeli’den oluşan millilerimiz oynadıkları altı maçın üçünü kazanarak Avrupa dördüncüsü oldular.

Turnuvada maçlar yedi takımın lig usülü birbirleriyle karşılaşması usulüne göre oynandı. 1939’da benzer bir takvimin uygulandığı Kaunas’ta ilk maçta şampiyonun belirlenmesinin aksine (bknz: Eurobasket 1939 Kaunas) daha önce Avrupa Şampiyonası tecrübesi bulunan iki favori takım Fransa ve Mısır’ın son maçta final niteliğinde karşı karşıya geldiği maçı 57-36 kazanan Mısır, kendi evindeki turnuvada kolaylıkla şampiyonluk ipini göğüsledi. Karşılaşmanın daha ilk yarısından üstünlüğü eline geçiren ve devreyi 36-16 önde tamamlayan ev sahibi, Walid Saleh’in 16 sayısıyla sahadan 57-36 galip ayrılarak Avrupa Şampiyonalarının kıta dışındaki ilk ve tek şampiyonu oldu. Turnuvanın hem MVP’si hem de sayı kralı milli takımımızdan Hüseyin Öztürk olurken, 19.3 sayı ortalamasıyla o zamana kadar elde edilen en yüksek ortalamayı elde etti. 

Millilerimiz katıldıkları ilk turnuvada Avrupa dördüncüsü olurlarken, özellikle kaybettikleri üç maçın da ilk yarısını başa baş götürüp ikinci yarıda dağılmalarıyla dikkat çektiler. Şampiyon Mısır karşısında bile ilk devreyi önde kapatan Türkiye, üstünlüğünü ikinci devrelerde koruyamayınca aldığı üç yenilgiyle Avrupa dördüncülüğünü elde etti. Milli Takımımızın maçları şu şekilde sonuçlandı:

  • Yunanistan – Türkiye : 54-41
  • Fransa – Türkiye : 47-33
  • Suriye – Türkiye : 33-43
  • Türkiye – Mısır : 44-57
  • Türkiye – Hollanda : 38-24
  • Türkiye – Lübnan : 48-41

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here