Eurobasket 1937 Riga’nın şampiyonu Litvanya 1939 yılındaki Avrupa Şampiyonası’nın evsahibi oldu. Bu turnuva için inşa edilen ve zamanının en büyük basketbol salonu olan Kaunas Sports Hall’da organize edilen turnuvada basketbolla ilgili çok dikkat çeken konu olmasa da, birkaç saha dışı konu hariç akıllarda kalan temel unsur yine değişen fikstür oldu. 8 takımın katıldığı turnuvada tüm takımlar birbiriyle tek devreli lig usulü karşılaşırlarken, 7 maçlık maratonu zirvede tamamlayan takımın şampiyon olmasına karar verildi. Bir dip not düşmek gerekirse Almanya, Türkiye, İngiltere gibi ülkeler de turnuva öncesi katılım isteklerini belirtmiş; fakat gerginleşen siyasi ortam bu ülkelerin turnuva başlamadan katılımlarını geri çekmelerine neden olmuştu. 

Eurobasket 1939
Eurobasket 1939

Buraya kadar her şey güzel olsa da, turnuvanın iki favorisi ilk maçta karşı karşıya gelince daha ilk günden Avrupa Şampiyonu belli oldu. İlk gün ev sahibi Litvanya ve ilk şampiyon Letonya’yı karşı karşıya getiren çekişmeli maçta sahadan galip ayrılan taraf 37-36 ile Litvanya oldu. Yakaladığı bu avantajı kalan maçlarda da iyi değerlendiren Litvanya, kalan müsabakalardan minimum 14 farklı galibiyetlerle ayrılarak ikinci kez üst üste Avrupa Şampiyonu oldu. İkinciliği beklendiği şekilde Letonya alırken, üçüncü yedi maçta beş galibiyetle Polonya oldu. MVP ödülü her ne kadar Pranas Lubinas’ın hakkı olsa da, 1.90’ın üzerinde oyuncuların MVP olamama kuralı nedeniyle, yine aynı ülkeden Mykolas Ruzgys’e gitti (bazı kaynaklar ise MVP’yi Lubinas olarak göstermektedir). Sayı kralı ise 16.6 ortalama ile Estonya’dan Heino Veskila oldu. 

Litvanya takımı Kaunas’ta Avrupa Şampiyonluğu dışında iki konuda daha dikkatleri üzerine topladı. Bu konulardan ilki turnuvanın artık formalite icabı oynadıkları son maçında Finlandiya karşısında aldıkları 112-9’luk galibiyet, ki o zamanın basketbolu için inanılmaz bir skordu bu, ikincisi ise hem Litvanya hem de ABD vatandaşı olan Pranas Lubinas’ın durumuydu. İlkini ele alacak olursak, o yıllarda normalde 20-30’larda biten maçlar bile izlerken, Litvanya’nın ilk devrede 48, ikinci devrede 64 sayı atması ve 28 sayı atan Vytautas Budriunas’ın Finlandiya’nın 3 katından fazla skor bulması gerçekten sansasyoneldi. (Finlandiya’nın Estonya’ya da 1-91 yenildiğini belirtmeden geçmeyelim)

Eurobasket 1939 - Frank Lubin
Eurobasket 1939 – Frank Lubin

Lubinas konusuna gelecek olursak, basketbolcunun hem 1939 Avrupa Şampiyonası’nda Litvanya, hem de 1936 Olimpiyatları’nda Frank Lubins adıyla ABD forması giymesi ve iki farklı kimliğinde iki farklı doğum yeri bulunması tartışmaları bir süre gündemde kalsa da, sonuç olarak iki takımda aldığı süreler de basketbol tarihine altın madalyalar kazandıran süreler olarak geçti. Litvanya’nın 1937 şampiyonluğunda da ABD doğumlu Litvanya kökenli oyuncular vardı; fakat iki ülke milli takımında birden forma giyen oyuncu olarak Lubinas dikkatleri üzerine çekmişti. Lubinas aynı zamanda 1939’da altın madalya sahibi takımın oyuncu-coach’uydu. 

Bunun yanında 1930’larda FIBA’nın bu tip turnuvalarda 1.90 üzerinde oyunculara izin vermemesi gibi bir kural da vardı. Fakat turnuvadan bir gün önce kaldırılan bu kural Lubinas’ın oynamasına olanak tanıdı. Bu da daha o zamanlardan bir takım lobilerin basketbol üzerindeki hakimiyetini gösteriyor, ne dersiniz? 

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here