1937’deki ikinci Avrupa şampiyonası’na ev sahipliği yapma hakkını 1935’te İsviçre’de düzenlenen ilk Avrupa Şampiyonası’nın şampiyonu Letonya kazandı. O zamanlar ev sahipliği şimdiki gibi başvuru ve teklif usulü değil, son şampiyonun bir sonraki turnuvayı düzenlemesi şeklinde kazanılıyordu. Ev sahibi şampiyon olursa da, gümüş madalyanın sahibi ülke bir sonraki turnuvanın ev sahipliğini üstleniyordu. Tabi nereden bilsinler bir süre sonra başlayacak Sovyetler Birliği hegemonyasını. Bu kural farklı bir çözüm bulunmasına karar verilene kadar bir süre devam etti. Mevcut kurala göre Letonya son şampiyon olarak 2-7 Mayıs 1937 tarihlerinde düzenlenen turnuvanın ev sahipliğini üstlenirken, ilk turnuvada salonda yapılan maçlar, Riga’da basketbol oynamaya uygun bir salon bulunamaması nedeniyle terk edilmiş bir fabrikadan spor merkezine dönüştürülen açık bir sahada oynandı.

Eurobasket 1937 - Litvanya - Estonya
Eurobasket 1937 – Litvanya – Estonya

Letonya’daki şampiyona bir ilke, ilk kez bir Afrika ülkesinin Avrupa Şampiyonası’na katılımına sahne oldu. O zamanlar henüz yeni kurulan FIBA’nın, kıta zonlarını net olarak belirlememiş olması ve diğer Afrika ülkelerine göre üst seviyede basketbol oynayan Mısır takımının da Afrika kıtasında kendi ayarında bir rakip bulamaması sonucu, FIBA’nın da onayı ile Avrupa Şampiyonası’na ilk kez bir Afrika ülkesi misafir oldu.

İkinci turnuvada ilk turnuvadaki fikstür karmaşası da son buldu. Turnuva başında sekiz katılımcı takımın iki grupta mücadele edeceği ve ilk iki sıranın yarı finale yükseleceği açıklanarak olası son dakika sürprizleri engellenmiş oldu. (Bir önceki yazıyı okumayanlar linki tıklayarak ne demek istediğimi anlayacaklardır) Grup mücadelelerinde ilginç olaylar da yaşandı. A Grubu’nda Mısır’ın İtalya’yı 31-28 yendiği maçın tekrarına karar veren FIBA’yı protesto eden Mısır ikinci maça çıkmadı ve 2-0 hükmen yenik sayıldı. Grupta Litvanya ve İtalya ilk iki sırayı aldılar. B Grubu’nda ise Polonya, Fransa ve Letonya arasındaki üçlü averajı, o zamanki uygulamaya göre ev sahibi Letonya kaybedince Polonya ve Fransa yarı finalist oldular. Letonya ise turnuvanın en skorer ve en iyi averajına sahip takımı olmasına rağmen ilk dörde kalamadı.

Yarı finallerde ise iki grubun ilk iki sırasındaki takımlar arasındaki çapraz eşleşme sonucu Litvanya – Polonya ve İtalya – Fransa eşleştiler. Litvanya Polonya’yı 31-25 yenerken, İtalya da Fransa’yı 36-32 yenerek finalist oldular. Başa baş geçen final maçının ilk yarısını 11-9 önde kapatan Litvanya, karşılaşma sonunda da sahadan 24-23 üstün ayrılarak Eurobasket 1937’nin kazananı oldu. Final maçında 12 sayı kaydeden Pranas Talzunas 12.4 sayı ortalamasıyla MVP seçilirken, sayı kralı da 12.5 ortalama ile ev sahibi Letonya’dan Rudolfs Jurcins oldu. Üçüncülük maçında Polonya’yı 27-24 yenen Fransa bronz madalyayı kazanırken, ilk turdan sonraki maçları protesto eden Mısır da katıldığı ilk turnuvada son sırada yer aldı. Şampiyon Litvanya’da Feliksas Kriauciunas’ın oyuncu-coach olarak hem sahada hem de benchte şampiyonlukta rol oynaması ise bir diğer dikkat çekici noktaydı.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here