Basketbol Avrupa şampiyonaları tarihi yazı dizimizdeki ilk yazımız için ilk Avrupa Şampiyonası’nın yapıldığı İsviçre’ye 1935 yılına gidiyoruz. 1932’de FIBA’nın kuruluşu ve basketbolun 1936 Olimpiyat Oyunları’na dahil edilmesi ardından, olimpiyat hazırlığı anlamında ilk Avrupa Şampiyonası’nın 1935’te Cenevre’de yapılmasına karar verildi. Bu ilk turnuvaya 11 ülke başvuru yaparken, FIBA fazladan bir takım nedeniyle turnuva takvimi yapmanın zorlaşacağını düşünmüş olmalı ki(!), İspanya ve Portekiz arasında ön eleme yapılarak takım sayısı 10’a düşürüldü. Ön eleme maçı İspanya’da İspanyol bir hakem nezaretinde -ki kendisi İspanyol kafilesindeki bir antrenördü- ve günümüzün koşullarından uzak, hiç tartışmalara neden olmadan oynanırken, rahat bir galibiyet elde eden İspanya, Portekiz’i turnuva dışında bırakarak komşusunun turnuvaya başvurup da katılamayan tek ülke olmasına neden oldu.

Eurobasket 1935
Eurobasket 1935

İlk turnuva olmasından dolayı olsa gerek fikstür saçmalıkları Cenevre’de de devam etti. Katılan 10 takımın yaptığı ilk tur maçları sonrası ortaya “beş” yarı finalist çıkınca, İsviçre ve İtalya (neden bu iki takımın seçildiği belirsizliğini korumaktadır) aralarında yarı final ön elemesi oynadılar ve bu sefer de İsviçre İtalya’yı rahatlıkla (27-17) geçerek kendi evindeki turnuvada yarı final biletini elde etti.

 

Yarı finallerde Letonya İsviçre’yi 28-19 geçerken, İspanya da Çekoslovakya’yı 21-17 mağlup ederek finalist oldular. Yarı finallerin mağlupleri üçüncülük maçında karşı karşıya gelirken Çekoslovakya İsviçre’yi 25-23 mağlup ederek Avrupa üçüncüsü oldu. 4 mayıs 1935’teki final maçında ise Letonya ilk yarısını 16-8 önde kapattığı karşılaşmadan 24-18 galip ayrılarak ilk Avrupa Şampiyonu olarak tarihe adını yazdırdı. Letonya’nın pivotu Rudolfs Jurcins ise final maçında 11 sayı kaydederek ilk Avrupa Şampiyonası finalinin en etkili ismi olarak dikkat çekti. Turnuva MVP’si İspanya’dan Rafael Martin olurken, İtalyan Livio Franceschini de 16.5 sayı ortalamasıyla sayı krallığını elde etti.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here