Nikola Prkacin - Efes Pilsen
Nikola Prkacin – Efes Pilsen

2003-2004 sezonunda Cibona Zagreb’ten Efes Pilsen’e gelen ve 4 sezon boyunca lacivert beyazlıların formasını başarıyla terleten Hırvat pota altı oyuncusu… Yeri geldiğinde Power forvet, yeri geldiğinde ise pivot olarak oynayabilen Prkacin, 2.08 boyuyla pivot pozisyonu için “ideal” boyda bir uzun olmasa da, güçlü fiziği ve sırtı dönük oyundaki başarısıyla pota altında her zaman etkili bir oyuncu olarak dikkat çekmişti. Pota altındaki etkinliğini ve kendine has çengel atışını ikili sıkıştırmalarla durdurmak isteyen takımlara karşı ise, bir pivota göre oldukça iyi bir pasör olan Prkacin, bu asist özelliğiyle birlikte savunulması oldukça zor bir uzundu.

Kariyerinin ilk yıllarında Cibona Zagreb formasıyla Türk takımlarına karşı sergilediği performansla bizlere “keşke Türkiye’de izlesek” dedirten Prkacin, her ne kadar hızlı ve iyi bir savunmacı olmasa da, Yugoslav basketbol eğitiminin verdiği avantajlarla oyunu çok iyi okuyabilen ve savunmada rakibine hücum faul aldırabilme yeteneği yüksek olan pivottur. Faul aldırabilme özelliği olan her basketbolcudaki gibi, kendini bol bol yere attığını gördüğümüz ve kendisine çalınan her faulde hücum faul itirazı yapmaya meyilli özelliğiyle adeta 2010’ların İspanyol Milli Takımı’na ilham kaynağı olan Prkacin, yine de Efes Pilsen’de oynadığı sürece rakip takım taraftarlarınca dahi en çok saygı gösterilen oyuncuların başında gelmekteydi.

Uzun yıllar Hırvatistan Milli Takımı’nın da vazgeçilmez pivotu olan Nikola Prkacin, 6 kez Eurobasket (1997-2007 arası) ve 2008’de de olimpiyatlarda Hırvat Milli Takımı forması giymiştir. Efes Pilsen formasıyla 2 kez Basketbol Süper Ligi şampiyonluğu yaşayan, iki kez de Turkish Airlines Euroleague’te çeyrek final yapan Prkacin, Efes Pilsen’den sonra Dinamo Moskova, Panathinaikos ve Cibona formaları giyerek 2009’da basketbol hayatına son vermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here