Eski bir dost – 5: Teo Cizmic

0
0

Eski dost köşesinin bugünkü konuğu ligimize gelmiş en iyi şutörlerden biri olan eski Tuborg, pardon Troy Pilsener’li Teo Cizmic. 1971 doğumlu ve 2.04 boyundaki Hırvat forvet gençliğinde Yugoslavya döneminin Jugosplastika Split (POP84) ekibiyle Kukoc, Radja, Savic, Tabak, Naumoski’li kadroda, çaylak statüsünde benchten havlu sallayarak da olsa, 3 Avrupa şampiyonluğu yaşadı.

Teo Cizmic Türkiye Ligi ile 1999-2000 sezonunda tanıştı. Damir Mrsic ile beraber Troy Pilsener’in ligde üst sıraları zorlamasında önemli rol oynadılar. 3 ve 4 numaralarda oynayabilen Cizmic, özellikle isabetli dış şutları ile dikkat çeken bir basketbolcuydu. 1999 aralığında Mydonose Kolejliler karşısındaki 7/7 ‘lik üç sayı isabeti unutulmazlar arasında yerini korurken, 2000/2001 sezonunda ise tüm maçlarda çift haneli sayılara ulaşıp , %93 serbest atış isabeti sağlayarak önemli bir başarı  elde etti. Cizmic TBL’de oynadığı 3 sezonda da %40’ın üzerinde 3 sayı yüzdesi tuttururken, özellikle play-off’larda önemli maçların motivasyonu ile %50’nin üzerine çıkarak alev alev yanardı.

Teo Cizmic aktif basketbol kariyeri sonrasında da basketboldan kopmadı ve hayatına kenar yönetimlerde görev alarak devam etmekte. Son olarak Slovenya’da Cedevita Olimpija‘nın head coach’luk görevine devam eden Cizmic’i bakarsınız ileride tekrar Basketbol Süper Ligi’nde coach olarak görürüz, ne dersiniz? Yazıyı noktalamadan, Cizmic’in oğlunun da (Leo Cizmic) babasının izinden gittiğini, İspanya’da CB Prat Juventud takımında oynadığını belirtelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here