Kaspars Kambala Türk basketboluyla yolu kesişen en renkli karakterlerden biridir. İlk olarak 2001 Avrupa Şampiyonası’nda Letonya Milli Takımı formasıyla karşımıza çıkan (ve Letonya’nın beklenmedik şekilde bizi zorlamasına neden olan) ve aynı sezon Efes Pilsen formasıyla Türkiye’de izlediğimiz Kambala’nın, Efes Pilsen’in üst üste iki şampiyonluğunda önemli rol oynayan performansı ona Real Madrid, Unics Kazan ve Fenerbahçe transferlerinin yolunu açtı. Avrupa’nın en iyi birkaç pivotundan biri olarak gösterilirken, 2006 Aralık ayındaki doping şoku, Letonyalı pivotun 2 sene basketbola ara vermesine neden olurken, geri dönüş sonrasında eski performansının uzağında kalması onu kariyerinin ikinci yarısında Türkiye’de Aliağa Petkim ve Türk Telekom formalarıyla orta seviye basketbola, sonrasında da Pi Koleji, DSİ, Adanaspor formalarıyla 2.Lig’e ve son olarak da YakınDoğu Üniversitesi formasıyka Kuzey Kıbrıs’a kadar sürükledi.

Kaspars Kambala - Türk Telekom
Kaspars Kambala – Türk Telekom (foto referans: trtspor.com.tr)

Çok güçlü bir pota altı oyuncusu olan Kaspars Kambala, 2.06 boy, 120 Kg üstü ağırlığı ve ortalama bir insanın vücudu kalınlığındaki kollarıyla pota altında fiziğini çok iyi kullanabilen bir pivottu. Parkeye sportmence (!) bir sertlik yansıtan Kambala, olay çıkarma niyeti olmadan yarattığı temaslarla hem hücum hem de savunmada rakiplerini zorlanmadan yıldırabilen bir pivottu. Yüzü dönük ciddi bir tehdit olmasa da, pota altında sırtı dönük oyunları durdurulamayan Kambala, en verimli dönemlerinde yaşadığı talihsiz doping vakası yüzünden basketbola ara vermek zorunda kaldığı dönemde profesyonel boksla ilgilenip, çıktığı dört maçın üçünü knock-out ile kazanarak bu alanda da başarılı olduğunu göstermiş oldu.

Kaspars Kambala - profesyonel boks
Kaspars Kambala – profesyonel boks (foto: Kaspars Kambala Instagram hesabı)

Kaspars Kambala’nın Efes Pilsen’de forma giydiği dönemde 2002 Ekim’inde Barcelona karşısında iki uzatmalı maçta kaydettiği 41 sayı, Shane Larkin rekorları alt üst etmeden önce bir Euroleague rekoru olarak tarihe geçmişti (bknz: Euroleague tek maç sayı rekorları). Letonya Milli Takımı’nda forma giydiği dönemde de Letonya’nın en önemli isimlerinden biri olan Kaspars Kambala için , 2019’da ülkesi Letonya ligi takımlarından Jürmala Betsafe formasıyla bir jübile maçı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here