“Eski bir dost” serimize, köşemizin bir önceki konuğu Pero Cameron‘un vatandaşı Mark Dickel ile devam ediyoruz. 1976 doğumlu ve 1.88 boyundaki Dickel, Shawn Marion ve Kaspars Kambala gibi isimlerle birlikte oynadığı ve asistleriyle dikkatleri üzerine çektiği kolej kariyerine rağmen NBA’de herhangi bir takımın ilgisini çekemeyince kariyerini ülkesinde ve Avrupa’da sürdürmüş, Yeni Zelanda Milli Takımı’nın zirve yaptığı senelerde de milli takım formasını başarıyla terletmiştir.

Mark Dickel - Fenerbahçe
Mark Dickel – Fenerbahçe (foto referans: fenerbahçe.org)

Yolu birkaç sezon Basketbol Süper Ligi’ne de düşen Mark Dickel, iki sezon Fenerbahçe, bir sezon Erdemirspor ve yarım sezon da Mutlu Akü Selçuk Üniversitesi formaları giymiştir. Fenerbahçe’de oynadığı 2002-2003 sezonunda Galatasaray’a karşı oynadığı maçta 16 sayı – 13 ribaunt – 11 asistlik performansına rağmen yenilgiye engel olamamış; fakat buna rağmen ligimizde triple-double yapan ilk basketbolcu olma unvanını elde etmiştir. Dickel aynı zaman iki kez de Basketbol Süper Ligi asist kralı olmuştur. 

Mark Dickel Yeni Zelanda Milli Takımı formasıyla da 100’ün üzerinde maça çıkmış, 2000 Sydney ve 2004 Atina olimpiyatlarında ülkesini temsil etmiş, 2002 Dünya Kupası‘nda ise Yeni Zelanda’nın yarı finale çıkmasında önemli rol oynayan isimlerden biri olarak kupanın asist krallığında üçüncü sırayı almıştır.

Aktif basketbolculuk kariyerini noktalaması ardından koçluk kariyerine başlayan Mark Dickel, önce Arnavutluk Milli Takımı’nı yönetmiş, ardından da Yeni Zelanda ve Filipinler’de takım çalıştırmıştır. Dickel son olarak da geçtiğimiz sene geçici olarak Filipinler Milli Takımı Gilas Pilipinas’ın başında sahaya çıkmıştır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here