Boniface Ndong - Galatasaray
Boniface Ndong – Galatasaray
(foto referans: www.galatasaray.org | Tuncay Şen)

Galatasaray’ın Basketbol Süper Ligi şampiyonluğunu kazandığı 2012-2013 sezonu kadrosunun önemli parçalarından biri de Senegalli pivot Boniface N’Dong‘tu. 2.13 boyundaki 1977 doğumlu pivot önceki birkaç sezon Barcelona Regal formasıyla sergilediği performansla dikkat çekmiş, Galatasaray’a gelmesi ise yaş ve sakatlık riskini bir kenara bırakırsak, oldukça ses yaratmıştı. Bir önceki sezon Beşiktaş ile kupalara ambargo koymuş Ergin Ataman’ın koçluğunda, yine aynı takımdan gelen Carlos Arroyo, Erwin Dudley, David Hawkins gibi oyunculardan kurulu Galatasaray’da, Ergin Ataman için takımın Pops Mensah-Bonsu’su etkisi yaratmış ve Galatasaray’ın şampiyonluğunda, özellikle yarı finaldeki Pınar Karşıyaka ve finaldeki Banvit serilerinin son maçlarındaki dominant performansıyla, önemli rol oynamıştı.

Basketbol kariyerine Almanya’da başlayan Boniface N’Dong, Fransa’daki Dijon Basket formasıyla gösterdiği gelişim sonrasında NBA takımlarının ilgisini çekmeye başlamış, 2005-2006 sezonunda da Los Angeles Clippers formasıyla ilk ve tek NBA deneyimini yaşamıştı. Tam olarak istediği gibi gitmeyen 23 maçlık NBA kariyeri akabinde tekrar soluğu Avrupa’da alan N’Dong, Liga Endesa’da Unicaja Malaga ve Barcelona Regal formalarıyla sergilediği basketbolla kariyerinde zirve yapmış ve son sezonunda ise Galatasaray Medical Park forması giymiş ve Galatasaray’ın lig şampiyonluğu sonrası basketbolu bırakmıştı.

Kariyeri boyunca atletik bir oyuncu olarak bilinen, korku veren bloklarıyla ve ribauntlardaki etkinliğiyle tanınan Boniface N’dong Galatasaray’a geldiğinde eski atletizmini ve hızını bir miktar kaybetmiş olsa da, sarı kırmızılı ekibin şampiyonluğunda özellikle pota altı savunmasında önemli bir role sahip oldu. Saha içinde olduğu kadar saha dışında da örnek bir sporcu olan N’Dong’un, fırsat buldukça ülkesi Senegal’e ve Senegalli sporculara destek yaptığını da bilmekteyiz. Son olarak da, Boniface N’Dong’un Turkish Airlines Euroleague’teki en yüksek verimlilik puanını 2011-2012 sezonunda Galatasaray’a karşı (bknz: maçın istatistiği) elde ettiğini de hatırlatalım ve N’Dong’un Galatasaray formasıyla sahaya çıktığı son maçındaki 16 sayılık Banvit şampiyonluk maçı performansını beraber izleyelim. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here