Basketbol Süper Ligi’nde Ülkerspor formasıyla seyretme şansı bulduğumuz, pota altında ribauntlardaki etkinliğiyle hatırladığımız; fakat 2017 yılında ne yazık ki aramızdan ayrılan Charles Shackleford‘u kısaca hatırlayalım. 1988 NBA Draftı’nda New Jersey Nets tarafından seçilen; New Jersey Nets, Philadelphia 76ers ve Minnesota Timberwolves formalarıyla NBA’de beş sezon geçiren Charles Shackleford, 1995-1996 sezonunda Ülkerspor forması giymişti. Ülkerspor öncesindeki Avrupa kariyerinde de İtalya’da iki kez ribaunt kralı olan Shackleford, Ülkerspor’da forma giydiği sezonda da 12.4 ribaunt ortalamasıyla FIBA European League ribaunt krallığını elde etmişti.

Charles Shackleford - Ülkerspor
Charles Shackleford – Ülkerspor

Charles Shackleford Ülkerspor’a ciddi bir maliyetle ve büyük beklentilerle gelmiş, zaman zaman pota altında bu beklentiyi karşılayacak derecede dominant performanslar sahaya koymuş, zaman zaman da dengesiz performanslarla beklentinin altında kalmıştı. Sonuçta Euroleague’te 19.5 sayı – 12.4 ribaunt ortalaması yakalamış ve 14 kez double-double yapmış bir pivotun performansından memnun değilim diyemezsiniz tabi; ama çok iyi bir dış şutu olmamasına rağmen, hiç beklenmedik anlarda denediği ve genelde başarısız olan üç sayı denemeleri ve her maç yaptığı 3-4 top kaybı Shackleford’un performansına gölge düşüren huylarındandı.

2.08’lik pivotun belki de en unutulmaz hareketi ise  FIBA European League grupları son maçında Unicaja Malaga karşısındaki serbest atışlarıydı. Ülkerspor’un ilk maçı 8 sayı farkla kazandığı ve ikili averaj avantajına sahip olduğu eşleşmede, son saniyelere 1 sayı geride giren ve maç bu şekilde bittiği takdirde ilk dörde girecek olan Ülkerspor’da faul çizgisine giden Shackleford’un iki serbest atışı da kaçırması çeyrek final için yeterliyken, ABD’li pivot ikinci serbest atışı “yanlışlıkla” sayıya çevirmiş ve Malaga maçı uzatmada 9 sayı farkla kazanmıştı. Bu sonuç Ülker’in ilk dört şansını mucizeye bıraksa da, Fransız Antibes’in grup lideri CSKA Moskova’yı 10 sayı geriden gelip sürpriz bir şekilde yenmesiyle gruptaki sıralama üçlü averaja kalmış ve Ülkerspor buradaki avantajıyla çeyrek finalist olan takım olmuştu. Maç sonrası Shackleford o serbest atışı kendisinin değil bir hayaletin attığını söylemişti. 

Ülkerspor’da yaşadığı sakatlık sonrası sezon sonu Türkiye’den ayrılan ve ertesi sezon Yunanistan’da Aris forması giyen Charles Shackleford, Aris formasıyla da 1997’de Korac Kupası’nı kazanmış, Türk basketbolu için Kara Perşembe olarak adlandırılan o meşhur final akşamındaki performansıyla şampiyonluğun başrol oyuncularından biri olmuştu.

Charles Shackleford, hem kariyerinin ilk yıllarında hem de emekliliğinde zaman zaman polisle başını belaya sokmuş, gerek uyuşturucu, gerek ehliyetsiz araç kullanıp kazaya karışma, gerekse silah taşıma yüzünden çeşitli cezalar almıştır. Shackleford 27 Ocak 2017’de geçirdiği kalp krizi sonucu evinde ölü olarak bulunmuş ve tüm basketbolseverleri üzüntüye boğmuştur. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here