Basketbol Süper Ligi’nde forma giymiş en yetenekli uzunlardan biri de Predrag Drobnjak‘tır. Ligimizde önce Efes Pilsen ardından da Beşiktaş‘ın başarısı için ter dökmüş olan Yugoslav (Karadağlı) pivot hem kulüp kariyeri, hem NBA kariyeri hem de milli takım kariyeriyle ülkemize gelmiş en başarılı oyunculardandır. Yalnız şöyle bir detay var ki, Efes Pilsen’e ilk geldiğinde boyu, fiziği ve potansiyeli ile konuşulan fakat henüz oldukça toy bir uzun olan Drobnjak, onu NBA’ye yolcu ettiğimizde tam anlamıyla Avrupa’nın en etkili pota altı oyuncularından biri haline gelmişti. Zira NBA’de oynadığı dört sezonda 7.9 sayı – 3.5 ribaunt istatistikleriyle oynayarak iyi bir rotasyon oyuncusu olmuştu. 

Predrag Drobnjak - Beşiktaş
Predrag Drobnjak – Beşiktaş (foto referans: Fanatik Basket Twitter hesabı)

Partizan’da başlayan basketbol kariyerine 1998-1999 sezonunda Efes Pilsen ile devam eden 1975 doğumlu Predrag Drobnjak, Zoran Savic ile iyi bir ikili olmuş, lacivert beyazlıların Euroleague Final-Four tecrübelerinde önemli rol oynamış ve bu performansı ona NBA kapılarını açmıştır. Efes Pilsen’e geldiğinde daha çok uzun forvet pozisyonuna yakın olduğunu düşündüğüm; fakat yeterli çevikliğe sahip olmaması nedeniyle kariyerinin ilerleyen yıllarında pivota evrilen Drobnjak, aynı zamanda fena sayılmayacak bir dış şut yeteneğine sahipti. NBA’de Seattle Supersonics, Los Angeles Clippers ve Atlanta Hawks formaları giyen Drobnjak, Avrupa’ya döndükten birkaç yıl sonra önce Beşiktaş Cola Turka, ardından da Efes Pilsen formalarıyla tekrar BSL tecrübesi yaşamıştı. Drobnjak basketbolu bırakmadan son olarak 2011’de Yunanistan’da Iraklis takımında forma giymişti.

Predrag Drobnjak’ın milli takım kariyeri de başarılarla dolu olup, 1998 ve 2002’de Dünya şampiyonu olan Yugoslavya Milli Takımı’nın önemli bir parçası olmuştu. Dahil olduğu Yugoslavya Milli Takımı aynı zamanda Türkiye’de düzenlenen Eurobasket 2001’de de şampiyonluğu elde etmiş, final maçında Yugoslavya 12 Dev Adam’ı 78-69 yenerek şampiyon olurken, Predrag Drobnjak sayı atamasa da takımının şampiyonluğunda önemli pay sahibi olmuştu. Bu noktada bugünkü sınırlar söz konusu olsa Predrag Drobnjak’ın Karadağ Milli Takımı’nda oynayacağını da belirtmekte fayda var. 

Yazımızın sonunda da Yugoslav yıldızı bir kez daha hatırlamak ve biraz da tebessüm etmek için Predrag Drobnjak’ın NBA yıllarında Seattle Supersonics forması giyerken rol aldığı reklamlardan birini paylaşalım. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here