Lise çağlarında Kareem Abdul-Jabbar’dan sonra New York’un çıkardığı en yetenekli oyuncu olarak görülen, Magic Johnson‘un pas ve Larry Bird‘ün şut yeteneğini taşıdığı söylenen bir yetenekti Lloyd Daniels. Özellikle sokak basketbolunun efsanelerinden bir isimdi. Parkede Michael Jordan neyse, sokaklarda Lloyd Daniels odur denirdi kendisi için. Peki yeteneği bu ölçüde değerlendirilen bir oyuncunun ligimizde işi neydi? Yolu Galatasaray ile nasıl çakıştı?

Lloyd Daniels - San Antonio Spurs
Lloyd Daniels – San Antonio Spurs

Temel Reis’teki Swee’Pea karakterine benzerliğinden dolayı lakabı Swee’Pea olan Lloyd Daniels’ın lise yıllarındaki sorunlu karakterine, derslerindeki istikrarsızlık ve kokain nedeniyle tutuklanma da eklenince kolej kariyeri hiç başlamadan sona erdi. Yıllar süren rehabilitasyon süreci, deniz aşırı kariyerinde de onu bırakmayan alkol problemi ve hatta kokain hesaplaşması nedeniyle silahla vurulmasına rağmen, yine de hayatta kalmayı başaran ve pes etmeyen Daniels, 1992 güzünde San Antonio Spurs ile anlaşıp, 5 sezonluk NBA kariyerine adım attı. 5 sezonda San Antonio Spurs, Philadelphia 76ers, Los Angeles Lakers, Sacramento Kings, New Jersey Nets ve Toronto Raptors formaları giyerek 200 maç ve 7.1 sayı – 2.2 ribaunt – 1.6 asist ortalamaları elde eden, özellikle ilk sezon San Antonio Spurs formasındaki performansıyla dikkat çeken Lloyd Daniels, NBA’de fazla forma şansı bulamadığı yıllarda ise Avrupa’da Scavolini Pesaro, Limoges, Galatasaray, AEK gibi takımların formalarıyla başarılı performanslar sergiledi.

Lloyd Daniels - Galatasaray - Kombassan Konya
Lloyd Daniels – Galatasaray – Kombassan Konya

Galatasaray formasıyla da başarılı maçlar çıkaran Lloyd Daniels, 1997-1998 sezonunda 12 maçta forma giymiş, 22.2 sayı – 5.6 ribaunt – 3.7 asist ortalamaları ve %33 üç sayı isabetiyle oynamıştı. Korac Kupası’nda Cagiva Varese maçının ilk yarısındaki 8 üçlük ve 30 sayılık (kesin istatistikten emin değilim) performansı unutulmazları arasında olup, o gün Alessandro de Pol tarafından ancak sakatlanarak durdurulabilmişti. Problemli kişiliği Galatasaray formasıyla da devam eden Lloyd Daniels, rahmetli Aydan Siyavuş’un da tahammül sınırlarını zorlayınca, henüz sezon ortasında takımdan gönderilmiş ve yerine Larry Stewart getirilmişti. Daniels ile ilgili bir başka ilginç detay da, Koray Mincinozlu’nun bir röportajında bahsettiği ve uyuşturucunun vücudunda bıraktığı kurşun etkisi nedeniyle X-ray cihazından geçerken cihazın alarm vermesidir – ki gözümle görmeden inanması hala güç gelmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here