Altyapı kariyeri boyunca Türk basketbolunun en önemli potansiyellerinden biri olarak gösterilen Egemen Güven, A takımlar seviyesindeki kariyerinin ilk yıllarında gösteremediği patlamayı bu sezon HDI Sigorta Afyon Belediyespor formasıyla sergilemeye başladı. Pınar Karşıyaka alt yapısından yetişen ve altyapı milli takımlarındaki performansıyla adından söz ettiren 1996 doğumlu basketbolcu bu sezon Afyon ekibinin formasıyla 5 maçta ortalama 10.8 sayı – 6.6 ribaunt ortalamalarıyla mücadele ederken, Evaldas Kairys’in sakatlığı sonrası ilk beşte yer bulduğu son iki maçta da double-double yaparak çıkışını sürdürdü.

ING Basketbol Süper Ligi - Darüşşafaka Tekfen - HDI Sigorta Afyon - Egemen Guven
ING Basketbol Süper Ligi | Darüşşafaka Tekfen – HDI Sigorta Afyon Bedeliyespor | Egemen Guven
(foto referans: HDI Sigorta Afyon Bld. resmi Twitter hesabı)

Pınar Karşıyaka altyapısından yetişen Egemen Güven, altyapı Türkiye şampiyonalarında basketboluyla dikkat çekmiş 2012 Yıldız Erkekler Türkiye şampiyonası en değerli oyuncusu olmuştu. Alt Yapı Milli Takımlarımız da 2012’de U16 Avrupa şampiyonu, 2013 ve 2014’te U18 Avrupa şampiyonu olurlarken kadrolarında yer almış, 2014’te ise U18 Avrupa şampiyonası En Değerli Oyuncusu ödülünü almıştı.

Egemen Güven A takım kariyerinde ise alt yapısından yetiştiği Pınar Karşıyaka’da bir türlü beklenen patlamayı yapamamış, birçok sezonda yeterli süre şansını elde edememişti.  Benim de gelişimini alt yapı döneminden beri yakından takip ettiğim ve her sezon ümitle bir çıkış yakalamasını beklediğim Egemen koç değişimleri sonrası sezon başlarında ilk beş başlayıp süre aldığı sezonlarda ise kısa süreli performansların ötesine geçememiş ve birkaç hafta sonunda benche çekilmişti. Geçtiğimiz sezon yeşil kırmızılılardan ayrılan Egemen bir sezonluk Türk Telekom macerası ardından bu sezon HDI Sigorta Afyon Belediyespor‘a transfer oldu. Afyon’un sezon başı rotasyonunda benchten gelen pivot olarak yer alan Egemen Güven, Evaldas Kairys’in sakatlığı sonrası kendine ilk beşte yer buldu ve bu kez bu şansı iyi kullandı. Afyon ekibinin son iki maçında önce Darüşşafaka karşısında 28 dakikada 11 sayı – 12 ribauntla BSL kariyerinin ilk double-double’ını yapan Egemen Güven, sonraki maçta da Türk Telekom karşısında 15 sayı – 10 ribauntla mücadele etti ve sezon ortalamalarını 10.8 sayı – 6.6 ribaunta yükseltti.

Evaldas Kairys sakatlıktan döndükten sonra Egemen’in ilk beşteki yeri ne olur bilinmez. Benchten gelip aynı performansı koruyabilir mi soru işareti tabi ki mevcut; fakat hali hazırda bir çıkış yakalayan ve biraz gecikmeli de olsa tekrar dikkat çekmeye başlayan Egemen Güven’in eline geçirdiği bu ikinci şansı iyi kullanması gerektiği de bir gerçek. Üst üste iki double-double’ına rağmen, pozisyonuna göre hala fiziksel bir dezavantajı var ve fizikli pivotlarla mücadele ederken zorlanmaya devam ediyor. Bu da, aslında uzun kolları ve hücum ribauntlarını koklama yeteneğine rağmen, sahanın diğer ucunda çok sayıda hücum ribaundu vermesine neden oluyor. Bu tip dezavantajları bir an önce ortadan kaldırması gerekiyor. Bir diğer dezavantajı olan faul problemini ise son maçlarda bir miktar ortadan kaldırmış durumda, ki maç tecrübesi arttıkça bu yönde giderek iyileşecektir. Düzgün bileğiyle bir pivot için değerli bir hücum yeteneğine sahip olan Egemen’in fiziksel olarak gelişimini sürdürmesi onun kariyerinin gelecek dönemlerini etkileyecek önemli bir unsur. Artık onun için “genç pivot” demek doğru olmaz; fakat kendini geliştirdiği takdirde önünde Türk basketboluna katkıda bulunmak için hala uzun bir kariyeri var.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here