Draymond Green‘in bir uzuna göre ne kadar üstün pas yeteneklerine sahip olduğunu ve bu yeteneğinin ve saha görüşünün kendini özel kılan özelliklerinden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat Green bu sezon bu yeteneğini parkeye öyle yansıtıyor ki, bu anlamda kendisini ekstra ön plana çıkarmaya başladı. Son maçında Denver Nuggets karşısında 19 asist yapan (maç boyunca sadece 1/3 şut denemesi ve 2 sayı kaydetti) Draymond Green NBA’de 2020-2021 sezonundaki ortalamalarını 6.6 sayı – 6.6 ribaunt – 8.7 asiste ulaştırdı. Evet, sayı ve ribaunt ortalamalarından daha yüksek bir asist ortalaması yakalayan ve bu asist ortalamasıyla NBA asist sıralamasında beşinci sıraya yerleşen bir uzun forvetten bahsediyoruz. (NBA asist sıralaması için resmi site linkine tıklayabilirsiniz)

Draymond Green - Stephen Curry - Golden State Warriors
Draymond Green – Stephen Curry – Golden State Warriors (foto referans: www.nba.com/warriors)

NBA 2012 Draftı’nda Golden State Warriors tarafından 2.tur 35. sırada seçilen 1990 doğumlu Draymond Green, 1.98 boyuyla günümüz uzun forvetleri için biraz kısa kalsa da, Warriors’un oyun stratejisi ve kendi mücadeleci yönünü düşündüğümüzde takımın dört numaralı pozisyonuna kısa sürede adapte olarak, Warriors’un efsane sezonlarındaki önemli başrol isimlerinden biri haline geldi. Sezonlar ilerledikçe onun takıma skor, ribaunt, asist, top çalma, blok, özetle oyunun her yönünde önemli katkılar yaptığını gördük. Zaman zaman kontrolünü kaybeden farklı bir kişiliğe sahip olsa da, vazgeçilmez bir ilk beş oyuncusu haline gelen Draymond Green, çok da iyi gitmeyen son birkaç sezonda skorer yönünü bir miktar kaybetse de, özellikle bu sezon pas dağıtımını bir adım daha öne çıkararak 8.7’lik bir asist ortalaması yakaladı.

6.6 sayı – 6.6 ribaunt – 8.7 asist ortalamalarıyla bir uzun forvet için oldukça dikkat çeken Green, aynı zamanda 53 yıldır kırılmayan bir NBA rekorunun da peşinde koşuyor. LeBron James’in yer yer dört numara oynadığı zamanları saymazsak, 1975-1976 sezonunda Phoenix Suns formasıyla asist sıralamasında ilk 10’a giren son uzun olan Alvan Adams‘ın bu unvanını 4-5 sezon önce elinden alan Draymond Green, bu sezon da Nikola Jokic ile birlikte asist sıralamasında ilk beş içinde yer almak için yarışıyor. Eğer bu ikiliden biri sezonu ilk beş içinde tamamlarsa, 1967-1968 sezonunda Wilt Chamberlain’den sonra (8.6 ortalama ile sezon ikincisi) ilk kez bir uzun forvet ya da pivot NBA sezon asist sıralamasında ilk beş içinde yer alacak.  

Geçtiğimiz gün Denver Nuggets karşısında 2 sayı – 12 ribaunt – 19 asist gibi uçuk istatistikler elde eden Draymond Green’in pas yeteneği, işlerin iyi gittiği sezonlarda “Stephen Curry ve Klay Thompson’un olduğu (ve hatta Kevin Durant) bir takımda asist yapmayanı döverler” gibi küçümseyici yorumlarla aşağı çekiliyordu. Fakat yer yer Curry ve özellikle uzun bir süredir de Thompson’ın sakatlığında, Kevin Durant’in de takımdan ayrılması sonrası, başarılı forvetin asist istatistiklerinde bir gerileme görülmemesi, bu sezon da bu istatistiklerin giderek yükselmesi, onun ne kadar özel bir saha görüşüne ve pas yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Kendisi de yapılan röportajlarda “o küçük boşluktan pası geçirip geçiremeyeceğimi ölçmek ve bu kararı verip o asisti yapmak çılgınca bir mutluluk veriyor” ifadesiyle bu durumun bir tesadüf olmadığını ve nasıl bir basketbol aklıyla maça çıktığını gayet güzel bir şekilde ifade ediyor. Nuggets karşısındaki asistleri sonrasındaki yüz ifadesine dikkat ettiniz mi? Nasıl da eğleniyor koca çocuk!

Draymond Green cuma gecesi, bu sezon altıncı kez bir maçta 15 asistin üzerine çıktı. Green’in bu performanslarıyla ilgili “O pas verdikçe takımda herkesin performansı artıyor” diyor Stephen Curry. Bu maçın hemen öncesinde de NBA yorumcusu Jim Barnett’in Green hakkında “Draymond Green’in pasları olmasaydı Stephen Curry son 10 maçında %49 üçlük isabetiyle 38.5 sayı ortalaması yakalayamazdı” şeklinde yorumunu hatırlıyoruz. Bir yandan “bu takımda Klay Thompson da olsa izlemesi keyifli olmaz mıydı” demeden duramamakla birlikte, sınırlı yetenek havuzuyla bu sezon Golden State Warriors’un tekrar Play-Off mücadelesi veren bir takım olmasında önemli rol oynayan Draymond Green’in Play-In ve sonrasında takıma nasıl katkılarda bulunacağını da merakla bekliyoruz. Peki rekor? O da pastanın üzerindeki kiraz olur, tadından yenmez…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here