NBA’de sezonun geri başlamasına birkaç gün kala hazırlık maçlarının belki de en ilgi çekici detaylarından bir tanesi Denver Nuggets‘ta coach Michael Malone’un ilk hazırlık maçında Washington Wizards karşısındaki ilk beşiydi. En kısası 2.01 boyunda olan Paul Milsap (2.01), Nikola Jokic (2.13), Jerami Grant (2.03), Bol Bol (2.18) ve Mason Plumlee (2.11)’den oluşan beşi görenler oldukça şaşırırlarken, basketbolseverler NBA tarihinin en uzun ilk beşini sahada görmüş oldular. Bu rekor daha önce geçen sezon Milwaukee Bucks tarafından Giannis Antetokounmpo, Khris Middleton, Nikola Mirotic, Ersan İlyasova ve Brook Lopez beşiyle elde edilmişti. Denver bu rekoru Bucks’ın elinden sadece 1 cm. farkla alırken, bu beş ilk maçında Washington Wizards karşısında 89-82’lik bir galibiyete imza attı.

Denver Nuggets Anti-Rockets line up
Denver Nuggets Anti-Rockets line up (foto referans: Sam Melvin @melvinjohnrodas on Instagram)

Michael Malone dün gece New Orleans Pelicans karşısında da yine uzun beş tercihini kullanırken, sadece 2.01’lik Paul Milsap yerine aynı boydaki Torrey Craig’i sahaya sürerek boy ortalamasını korumuş oldu. Yedeklerde de Noah Vonleh (2.08) ve Tyler Cook (2.03) bulunan Denver Nuggets’ın sekiz kişilik rotasyonundaki en kısa isim ise 1.93’lük Troy Daniels oldu. Denver Nuggets New Orleans Pelicans karşısında ilk maçtaki kadar etkili olamayarak 104-119 kaybetti, zira uzun beş ile savunmaya çabuk koşabilmek ve perimetre savunmasını yapmak o kadar da kolay olmuyor; fakat mağlubiyete rağmen Michael Malone’un uzun beşi konuşulmaya devam etti. Evet, hazırlık maçları farklı beşler ve takım dizilişleri denemek için iyi bir fırsattır; fakat bir yanda da akılları kurcalayan bir başka soru var: Michael Malone bu beşi Normal Sezon maçlarında da kullanmaya devam edecek mi?

Bu sorunun cevabı muhtemelen HAYIR olacak. Zira Denver Nuggets’ta coach Malone elindeki sağlıklı beşi en iyi kullanma gerekliliği nedeniyle böyle bir yola başvurmuş durumda. Özellikle Jamal Murray, Will Barton ve Gary Harris‘in takıma katılmalarıyla birlikte farklı bir beşle sahada görmeyi beklediğimiz Denver Nuggets en azından bu fırsatla, orijinal oyun kurucuları olmadan da sahada sırıtmayacağını, eldeki uzun oyuncularının da fundamental ve hız anlamında “idare edecek kadar” oyun kurucusuz basketbola yetebileceğini görmüş oldu. Bu da sezon içinde yer yer, eşleşme sorunu yaratmak istediklerinde -Nikola Jokic’i oyun kurucu, Bol bol’u da forvet oynatarak- ellerinde başvurabilecekleri farklı bir beş opsiyonu yaratmış olduklarını gösteriyor. Tabi bir yandan da, iki maç toplamındaki 39 asistlerine karşılık toplam 45 top kaybı yaptıklarını düşündüğümüzde böyle bir beşin yaratıcılık ve topu paylaşma ve yönlendirme anlamında tüm maçı kaldırabilecek bir düzeyde olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Son olarak da bu iki hazırlık maçını düşündüğümüzde Nuggets, pota altı oyuncularının performansları bir yana, Troy Daniels‘ın da Play-Off’lar öncesi dakika almaya hazır olduğunu görmüş oldu. Belki yine rotasyonun gerisinde kalacaktır; fakat Michael Malone zorda kaldığında ona rahatlıkla başvurabilir. 

NBA’de zaman zaman Houston Rockets gibi sahaya 2.00’lık Robert Covington’ı en uzun oyuncu olarak süren takım beşlerini izlediğimiz bir dönemde Denver Nuggets’ın uzun beşi, sosyal medyada bazı basketbolseverler tarafından Anti-Rockets ilk beşi olarak adlandırıldı. NBA’de basketbol hızlı ve top sürebilen uzunların, hatta gerçek anlamda pivotların olmadığı kadrolara doğru evriliyor. Top süren ve şut sokabilen uzunların fark yarattığı böyle bir ortamda, NBA’de işin bu noktalara gelebileceğini hiç birimiz düşünmemiştik, ne dersiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here