Dün gece Oklahoma City Thunder Houston Rockets’ı uzatmada 119-107 mağlup ederek serideki ilk galibiyetini elde ederken, uzatma dakikalarında Chris Paul‘un Ben McLemore’a yaptığı faul ortalığı karıştırdı. Chirs Paul’ün elinin savunmacısının hassas bölgesine denk gelmesi sonrası Paul’a hücum faul verilirken, Houston Rockets benchi faulün kasıtlı olup olmadığının incelenmesi için itiraz ettiler. Hakemlerin bu itirazı dikkate almaması Rockets koçu Mike D’Antoni‘yi çileden çıkarırken D’Antoni uzun süre “muhtemelen kendini oyundan attırmayı da göze alarak” hakemlere ağır itirazlarda bulundu ve maç sonunda da bu itirazlarına devam etti.

Chris Paul - Ben McLemore
Chris Paul – Ben McLemore

104-104 biten normal süre sonrası uzatma bölümüne potasında 0-12’lik bir seri görerek başlayan ve James Harden’ın 6. faulü alması sonrası hücumda hiçbir etkinliği kalmayan Houston Rockets’ın, bitime 1:20 kala olan bu faule verilecek herhangi bir karar sonrası maçı çevirme gibi bir beklentisi yoktu şüphesiz; fakat Chris Paul’ün dördüncü maçta oynayıp oynamaması yönünde etki edebilecek bir karar beklentisi ve bu itirazın dikkat alınmaması sonrası oluşan gergin ortam uzatma dakikalarının en dikkat çekici kısmı oldu.

Chris Paul’ün -kişisel olarak kasti olmadığını düşündüğüm – bu faulü tekrar izlenseydi de muhtemelen çok ağır bir karar çıkmayacaktı; fakat böyle bir durumda, hassas bir bölgeye yönelik yapılmış bir faule gelen itirazın değerlendirilmemesine de bir anlam veremedim. Maç sonrası D’Antoni ve James Harden’ın da dediği gibi, pozisyon en azından bir kez daha izlenebilir ve hem gerginliğin önüne geçilir, hem de şüpheler yok edilebilirdi. Bu arada Chris Paul’un NCAA’de ve NBA’de oynarken benzer pozisyonları yine yaşadığını ve özellikle NCAA’de bilinçli olarak benzer bir faulü yaptığını da hatırlatmadan geçmeyeyim. Yazıyı Chris Paul kariyerinden bazı “kirli faul” örnekleriyle kapatayım. Özellikle ilk birkaç tanesi oldukça dikkat çekici. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here