Chicago Bulls’un Michael Jordan dönemi sonrası bir türlü yakalayamadığı başarının en büyük sebepleri nelerdir? Geçtiğimi günlerde basketbol haberlerini karıştırırken tanınmış bir basketbol yazarının Chicago Bulls’un Jordan dönemi sonrası düşüşü ve başarısızlığıyla ilgili yazdığı yazıyı gördüm. Genel olarak hatalı takım yönetimi ve yanlış hamlelerin üzerinde durulan yazıyı okuduktan sonra ben de Jordan’ın takımdan ayrılışı sonrası yapılan en kritik üç hamleyi kendimce sıraladım. Bir Kyle Korver fanı olarak Korver’ın takımdan ayrılmasını ilk üçe dahi alamamama neden olan bu hatalara beraber göz atalım şimdi:

Jimmy Butler
Jimmy Butler

3- Tyson Chandler & Ben Wallace hamleleri: 2006 yazı Chicago Bulls için hareketli geçti. Boğalar NBA’deki ilk beş sezonunda pek fazla fayda verim alamadıklarını düşündükleri Tyson Chandler’ı Hew Orleans’a J.R Smith karşısılığında (ki onu da 6 gün sonra Eisley karşılığında göndermişlerdi) takaslayıp 32 yaşındaki pivot Ben Wallace’a $60M vermeyi uygun gördüler. Sonuç ne oldu? Kariyerinin sonlarına yaklaşan Wallace, takıma Chandler’dan fazla katkı veremediği gibi, Salary Cap’te de önemli yer kaplarken, Tyson Chandler ise Bulls sonrası yükselişe geçen kariyerine NBA şampiyonluğu, NBA All-Star, NBA Defensive Player of the Year, olimpiyat ve dünya şampiyonluğu gibi başarılar yazdırdı.

2- Jimmy Butler takası: 2017 sezon öncesi yaz döneminin en çok konuşulan takaslarından biriyle Timberwolves yolunu tutan Butler’ın Dunn & LaVine & Markkanen ve draft pick karşılığı gönderilmesi Bulls için büyük bir kumardı. NBA’in top performer’ları arasında gönsterilen Butler’ın geleceği ve gelişimi şüpheli birkaç isim karşılığı takası Bulls için önemli bir kumardı. Her ne kadar üç oyuncu da performanslarıyla Chicago Bulls’ta kalıcı isimler olup, performanslarıyla öne çıksalar da, hiçbirinin lider ve kazanan bir oyuncu seviyesine gelememesi, bu takas sonrası Chicago Bulls’un birkaç sezonunu daha çöpe atmasına neden oldu. Bakalım LaVine & Markkanen ikilisi bu anlamda kendilerini ne kadar geliştirebilecekler?

LaMarcus Aldridge
LaMarcus Aldridge

1- LaMarcus Aldrigde’in draft sonrası takası: 2006 yazı belki de Bulls için kara bir yaz olarak hatırlanmalı. Chandler & Wallace hamleleriyle birlikte draft gecesi olanlar da parlak anısı olan hikayeler değil kesinlikle. Zira NBA draftlarında 2 numaralı seçim hakkına sahip olan Bulls, beklendiği gibi ihtiyacı olan tip bir 4 numara LaMarcus Aldrigde’i draft etse de, Portland Trail Blazers ile Tyrus Thomas ve Victor Khryapa karşılığı yapılan takas Aldridge’in Bulls forması giymeden takımdan ayrılmasına neden olmuştu. Sonrasını anlatmaya gerek var mı? Tyrıs Thomas’ın Bulls’taki vasat sezonlarıyla (11 sayı – 7 ribaunt ortalamasının üzerine çıktığı bir sezon olmadı) Aldridge’in 5 NBA All-Star and All-NBA Second ve Third Team içeren kariyerini ve istatistiklerini (19.1 sayı – 8.3 ribaunt – 1 blok) karşılaştırmaya hiç gerek yok sanırım. Ve Aldridge’in halen NBA’in önde gelen uzunlarından biri olduğunu düşündüğümüzde belki de 2006 draft gecesi yapılan takas Bulls tarihinin en önemli draft hatalarından biri olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here