ING Basketbol Süper Ligi’nde haftanın açılışı Sinan Erdem Spor Salonu’nda Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko derbisiyle yapıldı. Turkish Airlines Euroleague’te haftayı galibiyetle kapatan iki temsilcimizin BSL’deki mücadelesi nefes keserken, ilk yarıyı 44-37 önde tamamlayan Anadolu Efes, ikinci yarıda Fenerbahçe Beko’nun tüm geri dönüş hamlelerine cevap verip final periyodundaki iyi oyunuyla sahadan 85-72 galip ayrıldı. Adrien Moerman‘ın yaptığı double-double ile yıldızlaştığı maçta gelen galibiyetle 12 maç sonunda namağlup unvanını koruyan Anadolu Efes, ligin zirvesinde Fenerbahçe Beko ve Pınar Karşıyaka ile arasındaki maç farkını da 3 maça çıkardı.  

ING Basketbol Süper Ligi - Anadolu Efes - Fenerbahçe Beko - Krunoslav Simon
ING Basketbol Süper Ligi – Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko – Krunoslav Simon (foto referans Anadolu Efes resmi Twitter hesabı)

Karşılıklı iyi savunmalarla başlayan maçın ilk çeyreğinde iki takımın da hücumda çok etkili olamadıklarını izledik. Fenerbahçe Beko’nun, Anadolu Efes’in dış şutlarını riske ederek oynadığı kumarı Anadolu Efes yüzdesiz dış şutlarla cezalandıramazken, Anadolu Efes’in Fenerbahçe kısalarına uyguladığı baskı sarı lacivertlilerin set üzeri sayı bulmakta zorlanmasına neden oldu. İlk 5 dakika 8-6 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle geçilirken, Anadolu Efes’in Shane Larkin, Krunoslav Simon ve Vasilije Micic‘in art arda üçlükleriyle dış şut isabetleri bulmaya başlaması ibreyi lacivert beyazlılar lehine çevirdi ve ilk 10 dakika 18-14 Anadolu Efes üstünlüğüyle tamamlandı. 

İkinci çeyreğin başında Marko Guduric‘in Fenerbahçe hücumlarına iyi yön vermesi, Jan Vesely‘nin de pas dağılımına olumlu katkılarda bulunması sonrası orta ve uzak mesafeli şutlar bulan Fenerbahçe Beko çeyreğin 4. dakikasında 26-25 ile skorda öne geçti. Anadolu Efes’te Sertaç Şanlı‘nın kenardan gelerek yaptığı katkılar dikkat çekerken, Fenerbahçe Beko’da da Tarık Biberovic benzer şekilde önemli bir skor katkısı yaparak sarı lavicertlilerin hücum çeşitliliğini bulmasını sağladı. Devrenin sonlarına doğru Bryant Dunston ve Krunoslav Simon‘un sayılarıyla 2 dakika içinde 11-0’lık bir seri yakalayan Anadolu Efes, maçta momentumu tekrar kendi lehine çevirip soyunma odasına 44-37 önde gitti. 

İkinci yarıya daha agresif savunma yaparak başlayan Fenerbahçe Beko 2.5 dakikada 8-3’lük bir seri yakalarken, Adrien Moerman’ın bu seriye karşılık kaydettiği üst üste 11 sayı (3/3 üç sayı isabeti ile) Anadolu Efes’in skor üstünlüğünü korumasını sağladı: 55-48. İki takımın da yüksek tempolu basketbolu tercih ettiği çeyrekte Anadolu Efes’te Shane Larkin ve Adrien Moerman, Fenerbahçe Beko’da da Melih Mahmutoğlu ve Nando De Colo‘nun karşılıklı üçlükleri ile maçtaki fark 7 sayı çevresinde seyrederken, son iki dakika içinde savunmada bir kademe daha agresifleşen Anadolu Efes maçın son 10 dakikasına 66-57 önde girdi. 

Üçüncü çeyrekte olduğu gibi final periyodunun başında da iyi savunma yapan ve savunma kaynaklı sayılar bulan Fenerbahçe Beko 7-0’lık bir seriyle iki dakika içinde farkı iki sayıya düşürdü: 66-64. Adrien Moerman’ın Melih Mahmutoğlu’nun turnikesini kestiği pozisyonda sayının verilmemesi belki de maçın kader anlarından biri olurken, çeyrek başında yakaladığı ivmeyi ve tempoyu kaybeden Fenerbahçe Beko, hem savunma hem de hücumda yaptığı basit hatalarla farkın tekrar çift hanelere açılmasına engel olamadı. Vasilije Micic, Krunoslav Simon ve Shane Larkin üçlüsünün sayılarıyla gelen 8-0’lık seri sonrası Anadolu Efes son iki dakikaya 82-70 önde girerken, sahadan da 85-72 galip ayrılıp namağlup unvanını sürdürdü. 

Anadolu Efes’te Adrien Moerman 5/6 üç sayı isabetiyle 25 sayı – 15 ribaunt yapıp, yaptığı double-double ile maçın yıldızı olurken, Krunoslav Simon 15 sayı – 5 ribaunt – 6 asist, Shane Larkin 15 sayı – 3 ribaunt – 3 asist, Vasilije Micic 12 sayı – 6 asist ve Sertaç Şanlı da 10 sayı – 4 ribauntla galibiyette önemli roller oynadılar. Fenerbahçe Beko’da ise Dyshawn Pierre 16 sayı – 3 ribaunt, Marko Guduric 12 sayı – 4 asist, Jan Vesely de 10 sayı – 5 asistle karşılaşmayı tamamladılar.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here