2000’li yılların başları… ABD’de lise basketbolunda Amar’e Stoudemire, LeBron James, Carmelo Anthony, Chris Bosh gibi isimlerin yanında konuşulan bir genç yıldız adayı daha vardı. Öyle ki, gelecek vaat eden oyun kurucu Lenny Cooke’un adı LeBron ve Carmelo ile beraber, hatta bazıları tarafından bir adım önde anılıyordu. Cooke aynı zamanda fiziği nedeniyle geleceğin Magic Johnson’u olarak görülüyordu. 1999’da Brooklyn’de Franklin K.Lane Lisesi’nde başlayan lise hayatına, 1.5 sene New Jersey’de Northern Valley Regional High School’da devam eden Cooke, derslerinin oldukça kötü olması ve lise öğreniminin uzaması nedeniyle resmi basketbola ara vermek durumunda kaldı (19 yaş sonrasında lise basketbolunda oynamaya izin yoktur) ve en azından mezun olabilmek adına bir kez daha okulunu değiştirip Mott Adult Lisesi’ne geçti.

Lenny Cooke
Lenny Cooke (Referans: Slam Online)

Liseden sonra önünde North Carolina, St.John, Ohio State gibi seçenekler bulunan Lenny Cooke, menajerlerin para uğruna kendisine verdiği “draftın 1. turundan seçilme” sözüne güvenip 2002 NBA Draftı’na girmeye karar verdi. Cooke’la aynı dönemden Amar’e Stoudemire’ın 1.tur 9.sıradan seçildiği Draft gecesi Cooke için büyük bir hayal kırıklığı olurken, 2.tur tamamlandığında Cooke’un ismi “undrafted”lar arasında yer alıyordu. İlerleyen birkaç yıl NBDL ve Yaz Ligi’nde şansını deneyen, 2003 Summer League’te de Boston Celtics ve Cleveland Cavaliers ile şansını deneyen Cooke bir kez daha NBA şansını elde edemezken, kariyerinin kalanında Filipinler ve Çin’de oynayıp yaşadığı trafik kazası ve aşil sakatlıkları yüzünden 2007’de henüz 25 yaşındayken profesyonel basketbolu bıraktı ve yerel liglerde yarı profesyonel basketbola devam etti

Lenny Cooke - Carmelo Anthony
Lenny Cooke – Carmelo Anthony (ABCD Camp)

2000’li yılların başlarında geleceğin NBA yıldızı olarak görülen, kariyerinde Lise’de yılın oyuncusu gibi ödüller bulunan ve döneminin yıldızlarının birçoğunun önünde bir kariyeri olacağı tahmin edilen Lenny Cooke’un birkaç sene sonra düştüğü durum öyle bir hale geldi ki, basketbolu bıraktığı dönemde karşılaştığı (lisedeki önemli rakiplerinden) Amar’e Stoudemire ve Carmelo Anthony’nin onu tanıyamamaları, bu ikiliye karşı “Ben Lenny Cooke’um” diyerek kendisini hatırlatmak zorunda kalması akılda kalan üzücü hatıralar olarak kayıtlara geçti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here