FIBA Europe Cup’ta sezonun ilk maçında Romanya ekibi CSM CSU Oradea’yı konuk eden Beşiktaş Icrypex 83-91’lik mağlubiyetle Avrupa serüvenine beklemediği bir şekilde başladı. Maç boyunca savunmada oldukça zorlanan, hücumda yabancılarından verim alamayan Beşiktaş Icrypex, Alperen Şengün’ün de faul problemine girmesi sonrası istediği basketbolu sahaya yansıtamayarak FIBA Europe Cup’taki ilk maçından yenilgiyle ayrıldı. Karşılaşmanın ilk yarısını da 40-51 geride tamamlayan temsilcimiz, üçüncü çeyrekte kısa süreli bir geri dönüş yaşasa da son çeyrekte bu performansın devamını getiremedi. 

FIBA Europe Cup - Beşiktaş Icrypex - CSM CSU Oradea
FIBA Europe Cup – Beşiktaş Icrypex – CSM CSU Oradea (foto referans: www.fiba.basketball)

Karşılıklı sayılarla geçen ilk çeyrekte Beşiktaş Icrypex, Galatasaray maçında kaldığı yerden asistlerine devam eden Şehmus Hazer ile topu yönlendirirken, pota altında da Alperen Şengün ve Furkan Haltalı‘nın etkili oyunlarıyla skor üretmekte zorlanmadı. Siyah beyazlılar skor üretimindeki bu verimliliklerini savunmaya yansıtamazlarken, kısalarımızın kolay geçilmesi ve savunma dengemizin kolaylıkla bozulması Oradea’nın bulduğu müsait dış şut şanslarıyla yüzdeli hücum etmesine, potamızda kolay sayılar görmemize ve çeyreği 22-24 geride tamamlamamıza neden oldu.

İkinci çeyreğe pota altında Alperen ve Furkan’ın sayılarıyla başlayan Beşiktaş Icrypex, 32-28’lik üstünlüğü yakaladığı sırada üçüncü faulünü alan Alperen Şengün’ün bençe gelmesi ardından hücumda oldukça zorlanmaya başladı. Savunmada uzunlarının yüksek posttan içeriye kat eden kısaları beslemesi üzerinden Beşiktaş’ın kısa savunmasındaki zaafı değerlendiren Romen ekibi önce farkı kapatıp ardından da 12-0’lık bir seriyle üstünlüğü eline geçirirken, hücumda da çok basit top kayıpları yapıp bir türlü istediği hücum ritmini yakalayamayan Beşiktaş Icrypex devreyi 40-51 geride tamamladı.

Soyunma odası dönüşü Dragan Zekovic‘in ilk bir kaç dakikadaki etkili oyunu sonrası fark 14’e kadar çıksa da, Beşiktaş’ın bu devrede savunmada daha dirençli olduğunu izledik. Çeyreğin ortasında oyuna dahil olan Joel Berry‘nin de savunmadaki agresifliği bir seviye daha yukarı çekmesi Oradea’nın hücumdaki hızını keserken, Alperen ve Berry’nin çaldıkları toplarla başlattıkları hızlı hücumlar sonrası sayılar bulan Beşiktaş Icrypex farkı hızla kapatıp çeyrek sonuna geldiğimizde farkı 4 sayıya düşürdü: 63-67. 

Üçüncü çeyrekteki savunması ve geri dönüşüyle son çeyreğe bizi ümitlendirerek başlayan Beşiktaş Icrypex, aynı ilk yarıdaki gibi savunmaya konsantre olmakta zorlanarak Romen ekibine 3-13’lük bir seri verince fark tekrar çift hanelere çıktı ve siyah beyazlılar son 5.5 dakikaya 66-80 geride girdi. Bu çeyrekte Şehmus Hazer ve Alperen Şengün dışında hücumda inisiyatif alan isim çıkmaması, Alperen’in de 5 dakika kala beşinci faulünü almasıyla düzenden tamamen çıkan Beşiktaş, kalan sürede farkın kapanması için gerekli hamleleri yapamayınca sahadan 83-91 mağlup ayrıldı ve Avrupa serüvenine kötü bir başlangıç yaptı.

Beşiktaş Icrypex’te Alperen Şengün 25 sayı – 5 ribaunt – 2 blokla en skorer oyuncu olurken, Şehmus Hazer 11 sayı – 7 asist – 2 top çalma ve Egehan Arna 10 sayı – 4 ribaunt ile çift haneli sayılara ulaşan diğer isimler oldular. Beşiktaş Icrypex gruptaki ikinci maçını perşembe akşamı bir diğer Romen ekibi BC CSU Sibiu ile oynayacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here