ING Basketbol Süper Ligi’nde 18. haftanın merakla beklenen derbi maçında sahasında Galatasaray’ı konuk eden Beşiktaş Icrypex 82-64’lük galibiyetle sezonun dokuzuncu galibiyetini aldı. Assem Marei ve Berke Atar’dan yoksun sahaya çıkan Galatasaray karşısında ilk yarıyı da 42-29 önde tamamlayan Beşiktaş Icrypex ikinci yarıda farkı açmaya devam ederek Fenerbahçe Beko galibiyeti sonrası üst üste ikinci derbi galibiyetini elde etti. Galatasaray ise yeni transferlere rağmen problemlerini çözme yolunda yeterli adımları atamamış gözüktüğü maçta aldığı yenilgi sonrası 18 maç sonunda 6 galibiyette kaldı.

ING Basketbol Süper Ligi - Beşiktaş Icrypex - Galatasaray - James Blackmon
ING Basketbol Süper Ligi – Beşiktaş Icrypex – Galatasaray – James Blackmon (foto referans: Beşiktaş resmi Twitter hesabı)

Derbiye pota altında Assem Marei ve Berke Atar’dan yoksun çıkan Galatasaray olabildiğince yüzük dönük oyuncularının çabukluklarını kullanarak sayıya gitmeyi hedeflerken, Daryl Macon Jr. ve Brock Motum ile sayılar buldu. Beşiktaş ise karşılaşmanın ilk çeyreğinde James Blackmon‘un skorer yönünü kullanırken, bençten gelerek takıma enerji seviyesini artıran Şehmus Hazer‘in asistleri ilk 10 dakika sonunda 19-16’lık Beşiktaş Icrypex üstünlüğünü getirdi.

İkinci çeyrekte Şehmus Hazer ilk çeyrekte kaldığı yerden sayı ve asistlerle Beşiktaş Icrypex hücumlarını sürüklerken, içerden Alperen Şengün dışardan da Joel Berry‘den gelen isabetler siyah beyazlıların farkı çift hanelere çıkarmasını sağladı. Galatasaray’ı skorer yönüyle olmasa da pota altındaki enerjisiyle ilk çeyrekte oyunda tutan isimlerden Johnathan Williams‘ın çalışkanlığı ve mücadelesine rağmen, devrenin sonlarına doğru özellikle savunmada düşmesi Beşiktaş kısalarının adamını geçtiği her hücumda Galatasaray boyalı bölgesinde sayıya ulaşmakta zorlanmamasını beraberinde getirirken, ilk yarı Beşiktaş Icrypex’in 42-29’luk üstünlüğüyle tamamlandı.  

Soyunma odası dönüşü karşılıklı sayılar başlayan üçüncü çeyreğin ikinci yarısında Galatasaray savunmasının agresifliğinin düşmeye, hücumların bireysel etkinliklere ve 5’e 1 edilen zorlamalara dayanmaya başladığını izledik. Bu durumu Şehmus Hazer & Egehan Arna ikilisinin sonu smaçla biten penetreleri ve Joel Berry‘nin yüzdeli dış şutlarıyla cezalandıran Beşiktaş Icrypex farkı 20 sayı sınırına dayandırırken, son 10 dakikaya da 67-48 önde girdi. 

İki takımın da hücumdan çok savunma ve mücadeleleriyle ön plana çıktıkları son çeyreğin başlarında Beşiktaş boyalı bölgesinde Alperen Şengün’ün blokları Galatasaray’a potayı göstermezken, Galatasaray’ın farkı kapatmak için hiçbir hamle yapamaması sonrası son dakikalarda tüm rotasyonunu sahaya sürme şansı bulan Beşiktaş Icrypex sahadan 82-64 galip ayrıldı ve sezonun 9. galibiyetini elde etti.

Beşiktaş Icrypex’te Joel Berry 4/6 üç sayı isabeti ve 17 sayıyla en skorer oyuncu olurken, Şehmus Hazer 13 sayı – 4 ribaunt – 8 asist, James Blackmon 13 sayı – 2 asist, Egehan Arna 11 sayı – 4 ribaunt – 3 asist ve Alperen Şengün ise 10 sayı – 6 ribaunt – 8 blokla galibiyette önemli roller oynadılar. Galatasaray’da ise Brock Motum 22 sayı – 6 ribaunt, Daryl Macon 14 sayı – 3 ribaunt – 4 asist, Johnathan Williams ise 8 sayı – 11 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here