ING Basketbol Süper Ligi’nde cumartesi gününün kapanış maçında Tofaş Spor Salonu’nda çok zevkli bir maç izledik. Maç öncesi Tofaş’ın ligdeki gidişatı, Orhun Ene’nin istifası ve Fenerbahçe Beko’nun kadro kalitesini düşündüğümüzde bu derece başa baş geçeceğini tahmin etmediğimiz maç baştan sona muhteşem bir mücadeleye sahne olurken, bu müthiş mücadelenin sonucunu bitime saliseler kala yarı sahadan atılan bir şuta yapılan bir faul ve faul çizgisinden kaçan bir şut belirledi. Fenerbahçe Beko maçı 104-103 kazanan taraf oldu belki; fakat Tofaş da verdiği mücadele ve son dakika içinde 8 sayı geriden gelip maçı uzatmaya götürme fırsatı elde edecek konuma getirmesinden dolayı alkışı hak etti.

ING Basketbol Süper Ligi - Tofas - Fenerbahçe Beko - Jan Vesely
ING Basketbol Süper Ligi – Tofas – Fenerbahçe Beko – Jan Vesely (foto referans: Fenerbahçe resmi Twitter hesabı)

Fenerbahçe Beko özellikle maçın ikinci yarısında Nando De Colo‘nun önderliğinde kritik anları iyi oynayarak son dakikaya 98-90 önde girdi. Jan Vesely‘nin hırslı oyunu ve hem hücum hem de savunmadaki gayreti sarı lacivertlilerin enerjisini üst seviyede tutarken, yine ikinci yarıda Melih Mahmutoğlu‘ndan gelen kritik üçlükler ve yıllar geçse de yaşlanmayan Bobby Dixon‘un sayıları Fenerbahçe Beko’nun son dakikaya girerken maçı kazanacak farkı yakalamasının önemli etkenlerindendi.

Tofaş’ta ise ilk yarıda skor yükü Akoon Purcell‘in üstüne yıkılmış dururken, ikinci yarıda Fenerbahçe savunmasının ona yoğunlaşması ile onun yükünü paylaşan diğer isimler Semaj Christon ve Berkan Durmaz oldular. Özellikle Berkan Durmaz’ın yüzdeli üçlükleriyle kritik anlarda Tofaş’ı oyunda tuttuğu dikkat çekerken, Berk Uğurlu‘nun da 10 asistiyle bu akşamki rolünü yerine getirdiğini izledik. Momentumun Fenerbahçe lehine döndüğü anlarda sarı lacivertlilerin öldürücü yumruğu vurmasına izin vermeyen Tofaş, son dakikaya 8 sayı yenik girdiğinde de işlerin bitmediğini biliyordu. Zira hiçbir şey bitmemişti..

Son dakikaya 90-98 geride giren Tofaş önce Akoon Purcell’in üçlüğüyle ümitlendi; ardından da Semaj Christon’un Nando De Colo’dan çaldığı iki topla bulduğu iki basket sonrası farkı 1 sayıya kadar indirdi. Son 10 saniyede karşılıklı isabetli serbest atışlar 3 saniye kala skoru 101-104’e getirirken, Bobby Dixon’un yarı sahadan son şansını deneyen maçın yıldızı Akoon Purcell’e yaptığı faul Purcell’i serbest atış çizgisine getirdi. İlk iki serbest atışı sayıya çeviren Purcell, maçı uzatmaya götürecek son atışta basketbolun tanrılarından bloğu yiyip çembere takılınca maçın sonunda galip gelen taraf Fenerbahçe Beko, pota altında yere yığılıp 37 sayı kaydettiği maçı takım arkadaşlarının kollarında ağlayarak terkeden ise Akoon Purcell oluyordu. 

Fenerbahçe Beko’da Nando De Colo 18’i serbest atış çizgisinden 28 sayı – 7 asistle en skorer oyuncu olurken, Jan Vesely 16 sayı – 6 asist – 7 ribaunt – 2 top çalma – 2 blok, Melih Mehmutoğlu 14 sayı – 3 ribaunt ve Lorenzo Brown da 10 sayı – 4 asistle galibiyetin diğer mimarları oldular. Tofaş’ta ise Akoon Purcell 37 sayı – 7 ribaunt – 6 asistle elinden geleni yaparken, Semaj Christon 21 sayı – 5 asist – 3 top çalma, Berkan Durmaz 14 sayı – 3 asist – 3 blok ve Berk Uğurlu da 9 sayı – 5 ribaunt – 10 asistle karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here