Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball

Henüz NBA Live serisinin basketbol oyun piyasasına hangi yenilikleri getireceği bilinmezken ve daha NBA 2K serisi ortada yokken, oyunsever basketbol takipçilerinin en büyük bağımlılığıydı Tecmo NBA Basketball. Türkiye’de bilgisayar sahibi olmanın lüks kabul edildiği yıllarda, bizi Home Computer başına bağlayan, saatlerce başında zaman geçirdiğimiz nostaljik bir Nintendo oyunu. Belki bugünkü NBA oyunları gibi spektaküler hareketler izlemek mümkün değildi; belki iki basketbolcuyu birbirinden ayırmak olanaksızdı; belki birkaç klasik oyun dışında farklılaşmış setler görmek mümkün değildi; fakat yine de zamanının en başarılı basketbol oyunuydu. Peki bir oyun hangi detaylara sahipti?

  • Ana menüde hazırlık maçı yapabilme, Play-Off, tam sezon ya da All-Star maçı oynayabilme gibi seçenekler vardı.
  • Sezon oynamak isterseniz, istediğiniz takımları seçebilmekle beraber, “Player” modda ilerlemeden takımın coach’u olmayı seçebiliyor ve sadece oyuncu değişiklikleri yaparak menajerlik misali oynayabiliyordunuz. Aynı zamanda kısa sezon seçerek, 28 maçlık hızlı sezon oynama opsiyonu da mevcuttu. Yoksa lokavt ihtimalini önceden görmüşler miydi?
  • Sezon modunu oynarken, takımlardaki oyuncuların istatistikleri takip edilebiliyor, NBA istatistik liderleri güncel bir şekilde görülebiliyordu. Sayı, ribaunt, top çalma ve blok krallıkları yanında, şut yüzdeleri de takip edilen istatistikler arasındaydı.
  • Takımınızın taktik tahtasını ve oyun planını belirleme opsiyonları vardı.
  • Oyuncuların özellikleri, önceki basketbol oyunlarının aksine, “koşu hızı, zıplama, top çalma, blok, şut yüzdesi ve dayanıklılık” olarak önceden belirlenmiş yeteneklere bağlı olarak çeşitlilik göstermekteydi. Bir başka deyişle, artık Michael Jordan ile Chris Corchiani’nin yeteneklerini farklılaştırabilen bir oyun oynama şansımız olmuştu.
Tecmo NBA Basketball - Michael Jordan
Tecmo NBA Basketball – Michael Jordan

Tecmo NBA Basketball aynı zamanda hem NBA’den hem de NBA oyuncularından resmi lisans haklarını alabilen ilk oyun olarak, tüm NBA takımlarını aynı oyunda ve eksiksiz kadrolarla oynamamızı sağlayan bir oyundu. Bugün efsane dediğimiz Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird, Karl Malone, Clyde Drexler gibi isimler bu oyunda birlkte ilk kez oyun dünyasının bir parçası olmuşlardı. Tabi 1990’ların atari oyun teknolojisinde sezonu kaydetmek gibi bir seçenek olmadığından, bugünün DVD ya da CD’leri yerine kullanılan kasetleri oyun konsolundan çıkardığınızda o sezondaki tüm ilerlemeleri kaybederdiniz. Dolayısıyla atari günlerce açık kalır, adaptör ısındıkça ısınırdı; annemizin evi süpürürken adaptör kablosunu çıkarması ya da olası elektrik kesintileri ise oyunsevelerin önündeki en büyük tehlikelerdi; fakat yine de günün koşullarında uzun yıllar bizi kendine bağımlı yapmıştı. Şimdi düşündüğümüzde ise 1991 yılının teknolojisiyle tüm bu özellikler tek bir atari oyununa nasıl sığdırılabilmiş diye düşünerek Tecmo ekibini tebrik ediyor, yaşadığımız bu bağımlılığa da bir kez daha hak veriyoruz.

Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo-NBA-Basketball
Tecmo-NBA-Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo-NBA-Basketball
Tecmo-NBA-Basketball
Tecmo NBA Basketball
Tecmo NBA Basketball

1 YORUM

  1. Atari üzerinde spor oyunu olarak favorim 1. cirit atma 2. tecmo nba. Okuldan çıkıp direk arkadaşla beraber bizim eve gidip oyunu açıp tecmo nba oynuyorduk. Bu yazıyı görünce o zamanki oynadığım tüm oyunlar film şeridi gibi aklımdan geçti. İnternette tecmo nba olarak arama yaptım ve bir sitede oyunu buldum. Oynamak isteyen kişiler web üzerinden oyunu oynayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here