Basketbolun oyun kurallarını değiştiren önemli isimlerin başında “The Big Dipper” Wilt Chamberlain gelir. 2.16’lık boyuyla, boy ortalaması günümüzden yaklaşık 10 cm kısa olan NBA sahalarında fırtına gibi esen ve pota altında ciddi bir hakimiyet kuran Wilt Chamberlain elde ettiği birçok başarı ve kırdığı çok sayıda rekor yanında, NBA’de önemli kural değişikliklerine neden olan bir isim olarak da dikkat çekmektedir. 

Wilt Chamberlain - The Big Dipper
Wilt Chamberlain – The Big Dipper

Wilt Chamberlain’in getirdiği kuralların başında offensive interference gelir. Chamberlain’in birçok pozisyonda çember üzerinde henüz şutun akıbeti belli olmadan yaptığı müdahalelerin önüne geçmek amacıyla kural kitabına eklenmiş bir kuraldır. 

Wilt Chamberlain iyi bir faul atıcısı olmamakla birlikte kariyerinin ilk yıllarında faul atışları sırasında panyaya çarptırıp bir iki adım attıktan sonra kendine alley-oop yaparak pozisyonu tamamladığı söylenir (ilgili bir video bulamadım; bulabilirsem ekleyeceğim). Top elinden çıkar çıkmaz çembere yönelerek kendi topunu tamamlayan Chamberlain’in bu şekilde skor bulmasını engellemek amacıyla faul atışı yapan oyuncunun atış sırasında faul çizgisini geçmesini yasaklayan kural yürürlüğe girmiştir. 

NBA’in ilk yıllarında George Mikan nedeniyle genişletilen boyalı bölge genişliğinin Wilt Chamberlain’in ribauntlardaki dominasyonuna engel olamaması, takım arkadaşlarının Chamberlain ribaunt alabilsin diye bilerek faul kaçırması üzerine, boyalı bölge genişliği bir kez daha artırılarak 12 feet’ten 16 feet’e yükseltilmiştir. 

Son olarak da top pota altından oyuna sokulurken takım arkadaşlarının topu çember üstünden kavislendirip Chamberlain’e pas vermesini ve Wilt Chamberlain’in bu şekilde pota altından kolayca sayı bulmasını engellemek amacıyla çember üstünden verilen paslar da yasaklanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here