ING Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off yarı finalleri bu akşam oynanan Anadolu Efes – Beşiktaş Icrypex maçıyla başlarken, sahasında 96-77’lik galibiyet elde eden Anadolu Efes seride 1-0 öne geçti. Maçın henüz ilk çeyreğinde Sertaç Şanlı ve Vasilije Micic‘in etkili oyunlarıyla maçın kontrolünü eline geçiren Anadolu Efes, ilk yarısını da 53-31 önde tamamladığı maçı rahat bir şekilde kazanarak yarı final serisine iyi bir başlangıç yaptı. Anadolu Efes’te Sertaç Şanlı 21, Vasilije Micic de 19 sayıyla ön plana çıkarlarken, Beşiktaş Icrypex’te ise Şehmus Hazer 30 sayıyla kariyer sayı rekorunu kırdı.

ING Basketbol Süper Ligi - Anadolu Efes - Beşiktaş Icrypex - Vasilije Micic
ING Basketbol Süper Ligi – Anadolu Efes – Beşiktaş Icrypex – Vasilije Micic (foto referans: Anadolu Efes resmi Twitter hesabı)

Maça pota altında Sertaç Şanlı‘nın sayıları, üç sayı çizgisi gerisinden de Vasilije Micic‘in iki üçlüğüyle başlayan Anadolu Efes ilk iki dakikayı 10-2 önde geçti. Markell Johnson’un savunması karşısında zorlanmadan, antrenman yapar bir ritimde oynayan Micic’in Anadolu Efes hücumlarına liderlik etmesi lacivert beyazlıların farkı henüz ilk çeyrekten çift hanelere çıkarmasını sağlarken, Beşiktaş’ta Ercan Osmani ve Şehmus Hazer‘in üç sayı isabetlerine rağmen, Markel Johnson, Alperen Şengün ve Ercan Osmani’nin faul problemine girmeleri siyah beyazlıların maçın kalanındaki savunma direnci için olumsuz gelişmeler oldu. İlk çeyrekte 5/6 üç sayı 7/10 iki sayı isabetiyle oynayan Anadolu Efes, hücumda neredeyse kusursuz oynadığı ilk 10 dakikayı 35-17 önde tamamladı. 

İkinci çeyreğe Şehmus Hazer‘in beş sayısıyla başlayan Beşiktaş Icrypex, bu seriyi uzun soluklu sürdüremeyince, pota altında Bryant Dunston ile skor üreten Anadolu Efes farkı 20 sayı seviyesi üzerine çıkardı. Dunston’ın hem hücumda etkili olduğu hem de savunmada bloklarıyla Beşiktaş skorerlerine pota altını kararttığı çeyrekte iki takımın da skor üretimi görece düşerken, Anadolu Efes farkı 20 sayı seviyesinde tutmaya devam edip çeyrek sonunda Erten Gazi‘nin buzzerbeater’ıyla soyunma odasına 53-31’lik üstünlükle gitti.  

Soyunma odası dönüşü Anadolu Efes’te Sertaç Şanlı, Beşiktaş Icrypex’te de Furkan Haltalı‘nın karşılıklı sayıları gelirken, Beşiktaş’ta Alperen Şengün’ün, biraz da kolay çalınmış birkaç düdükle dördüncü faulünü alması siyah beyazlıların en önemli hücum gücünün bençe gelmesine neden oldu. Alperen’in yokluğunda Beşiktaş Icrypex’te Ercan Osmani ve Şehmus Hazer‘in skor üretiminde inisiyatif almaları, Anadolu Efes’in ise hücumda düzen dışı tercihlerde bulunması siyah beyazlıların ritim bulup farkı bir nebze kapamasını beraberinde getirirken, son 10 dakikaya 73-56 Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi.  

Final çeyreğine, bu akşam çaldığı toplarla ön plana çıkan Adrien Moerman‘ın top çalması ve üçlüğüyle başlayan Anadolu Efes, aradaki farkın kapanmasına izin vermezken, Beşiktaş Icrypex’te ise Şehmus Hazer‘in kariyer sayı rekorunu beraberinde getiren skor üretimi de farkın 20 sayı civarında kalmasını sağladı. Anadolu Efes’in son beş dakikasında yedek ağırlıklı bir takımla sahada kaldığı maçta kalan süreler formaliteden öteye geçmezken, sahadan 96-77 galip ayrılan lacivert beyazlılar yarı final serisinde 1-0 öne geçti. 

Anadolu Efes’te Sertaç Şanlı 21 sayı ile en skorer oyuncu olurken, Vasilije Micic 19 sayı, Bryant Dunston 12 sayı – 3 ribaunt -2 blok, Krunoslav Simon 10 sayı – 10 asist – 5 ribaunt ve Adrien Moerman da 12 sayı – 3 ribaunt – 5 top çalmayla galibiyette önemli roller oynadılar. Beşiktaş Icrypex’te ise Şehmus Hazer 5/9 üç sayı isabetiyle 20 sayı – 7 asist yaparak kariyer sayı rekorunu kırarken, Ercan Osmani 14 sayı – 3 ribaunt ve Furkan Haltalı da 9 sayı – 5 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here