Turkish Airlines Euroleague Play-Off ilk maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Real Madrid’i konuk eden Anadolu Efes 90-63’lük galibiyetle seride 1-0 öne geçti. Maçın başındaki 8-0’lık Real Madrid serisi sonrasında ikinci beş dakikayla beraber hücumda ritmini bulmaya başlayan Anadolu Efes, ilk yarısını 44-40 önde tamamladığı maçın üçüncü çeyreğinde Sertaç Şanlı‘nın fark yaratan performansıyla üstünlüğü eline geçirdi ve sahadan 90-63 galip ayrıldı. Oyunda olduğu sürede Walter Tavares karşısında önemli bir üstünlük elde eden Sertaç Şanlı üçüncü çeyrekteki performansıyla maçın kilit adamı olurken, karşılaşmayı 16 sayı – 8 ribaunt – 2 blok ile tamamladı. 

Turkish Airlines Euroleague - Anadolu Efes - Real Madrid - Sertaç Şanlı
Turkish Airlines Euroleague – Anadolu Efes – Real Madrid – Sertaç Şanlı (foto referans: www.euroleague.net)

Maça Nicolas Laprovittola‘nın Vasilije Micic’e sağladığı üstünlükle beraber 8-0’lık bir seriyle giren Real Madrid, her hücumda Tavares’i kullanıp ona gelen yardımlar sonrası kısalarıyla sayılar bularak ilk beş dakikayı 14-7 önde geçti. Micic’in bençe gelip kısa rotasyonunun Beaubois & Larkin ikilisine kalması ve Sertaç Şanlı‘nın oyuna girip savunma ribauntlarında etkili olması Anadolu Efes’in savunma dengesini yakalamasını sağlarken, Sertaç’ın eşleşme problemi yaratarak Tavares’in savunmadaki etkinliğini sınırlaması, Rodrigue Beaubois ve Krunoslav Simon‘un da skora katkıda bulunmaları ilk 10 dakika sonunda skor üstünlüğünü 20-18 ile Anadolu Efes’e getirdi.

İkinci çeyreğe Rodrigue Beaubois‘nın sayılarıyla giren Anadolu Efes kontrolüne eline geçirme şansı yakalasa da, Trey Thompkins ve Rudy Fernandez‘in dış şutları Real Madrid’in maçta kalmasını sağladı. Hücumda alıştığımız temposunu bu çeyrekte iyice bulmaya başlayan Anadolu Efes, savunmada Real Madrid’in hızına ayak uydurmakta zorlanınca farkı açma şanslarından yararlanamasa da, ilk yarının etkili ismi Rodrigue Beaubois‘nın devre sonundaki üçlüğüyle soyunma odasına 44-40 önde gitti. 

İkinci yarıya, ilk yarıda oyuna girdiği andan itibaren Walter Tavares’in etkinliğini ortadan kaldıran Sertaç Şanlı‘nın bir kez daha Tavares’e karşı üstünlük sağlayarak hem savunmadaki blokları hem de hücumda ikili oyunlar ve dış şutlar üzerinden bulduğu sayılarıyla başlayan Anadolu Efes kısa sürede farkı çift hanelere çıkardı. 7 dakikada 9 sayısı Sertaç’ın sayılarından gelen 14-3’lük bir seri yakalayan lacivert beyazlılar farkı 15 sayıya kadar çıkarırlarken (58-43), son 10 dakikaya da 64-50 önde girip önemli bir avantaj elde ettiler. 

Final çeyreğine Adrien Moerman‘ın skor üretimiyle başlayan Anadolu Efes, Rodrigue Beaubois‘nın sayılarıyla farkı 20 sayının üzerine çıkardı. Farkın giderek açılması Real Madrid hücumlarında yanlış şut seçimleri ve basit hataları da beraberinde getirirken, Anadolu Efes de oyun disiplinini elden bırakmayıp farkı açmaya devam etti ve Euroleague’in rakiplerine en az asist yapma izni veren takımına karşı 20-10’luk asist üstünlüğü elde ederek sahadan 90-63’lük bir galibiyetle ayrılıp Play-Off serisinde 1-0 öne geçti. 

Anadolu Efes’te Rodrigue Beaubois 19 sayı – 5 ribauntla en skorer oyuncu olurken, Sertaç Şanlı da hem Walter Tavares’e karşı sağladığı üstünlük hem de 16 sayı – 8 ribaunt – 2 blokluk performansıyla maçın fark yaratan isimlerinden oldu. Anadolu Efes’te ayrıca Shane Larkin 14 sayı – 5 asist, Bryant Dunston 11 sayı – 6 ribaunt ve Krunoslav Simon da 10 sayı – 4 ribaunt – 6 asistle galibiyette önemli roller oynadılar. Real Madrid’te ise Trey Thompkins 13 sayı – 3 ribaunt ve Walter Tavares de 10 sayı – 9 ribaunt – 2 blokla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here